Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sasko začíná očkovat všechny dospělé v okresu u českých hranic. Podobný plán má i Bavorsko

Očkování proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Berlín - Sasko jako první německá spolková země začíná s plošným očkováním proti covidu-19. Nárok na vakcínu mají všichni dospělí obyvatelé z okresu Vogtland, který sousedí s Karlovarským krajem.
  16:02

Sasko chce u hranic s Českem vytvořit bariéru proočkováním populace

Saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s koronavirem, v pátek oznámila, že telefonická a internetová registrace pro obyvatele Vogtlandu starší 18 let byla spuštěna.

Vogtland, kde žije 226 000 lidí, patří k nejpostiženějším okresům v Německu. Hlášeno je zde podle Institutu Roberta Kocha (RKI) za sedmidenní období 235 nových případů na 100 000 obyvatel, což je aktuálně čtvrtá nejhorší bilance v Německu.

Očkování proti covidu
Příprava vakcíny proti covidu.

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, které omezuje i vstup z Česka

Kvůli špatné epidemické situaci se saská vláda rozhodla ve Vogtlandu odstoupit od prioritního očkovacího harmonogramu, kdy vakcínu dostávají jen nejohroženější skupiny, a zahájit plošnou imunizaci. Saský premiér Michael Kretschmer tento plán přirovnal ke stavbě imunitní bariéry, která Německo ochrání před zavlečením britské mutace z Česka, které vykazuje jedny z nejhorších výsledků na světě.

Souhlas Sasku s plošným očkováním ve Vogtlandu již udělil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. „Cesta je volná, takže můžeme ve Vogtlandu každému dospělému nabídnout vakcínu,“ řekla Köppingová. Ne každý zde ale bude mít možnost nechat se ihned očkovat, protože Sasko teprve začíná zvyšovat očkovací kapacity. „Prosím tedy o trpělivost, postupujeme krok za krokem. Množství vakcín je bohužel omezené,“ dodala.

Stejný záměr jako Sasko má i sousední Bavorsko, které rovněž sousedí s Českem. Vláda bavorského premiéra Markuse Södera již pro okresy na pomezí s Českem zvýšila dodávky, aby tamní imunizace mohla pokračovat rychlejším tempem.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat