Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sasko začíná očkovat všechny dospělé v okresu u českých hranic. Podobný plán má i Bavorsko

Očkování proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Berlín - Sasko jako první německá spolková země začíná s plošným očkováním proti covidu-19. Nárok na vakcínu mají všichni dospělí obyvatelé z okresu Vogtland, který sousedí s Karlovarským krajem.
  16:02

Saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s koronavirem, v pátek oznámila, že telefonická a internetová registrace pro obyvatele Vogtlandu starší 18 let byla spuštěna.

Vogtland, kde žije 226 000 lidí, patří k nejpostiženějším okresům v Německu. Hlášeno je zde podle Institutu Roberta Kocha (RKI) za sedmidenní období 235 nových případů na 100 000 obyvatel, což je aktuálně čtvrtá nejhorší bilance v Německu.

Očkování proti covidu
Příprava vakcíny proti covidu.

Kvůli špatné epidemické situaci se saská vláda rozhodla ve Vogtlandu odstoupit od prioritního očkovacího harmonogramu, kdy vakcínu dostávají jen nejohroženější skupiny, a zahájit plošnou imunizaci. Saský premiér Michael Kretschmer tento plán přirovnal ke stavbě imunitní bariéry, která Německo ochrání před zavlečením britské mutace z Česka, které vykazuje jedny z nejhorších výsledků na světě.

Souhlas Sasku s plošným očkováním ve Vogtlandu již udělil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. „Cesta je volná, takže můžeme ve Vogtlandu každému dospělému nabídnout vakcínu,“ řekla Köppingová. Ne každý zde ale bude mít možnost nechat se ihned očkovat, protože Sasko teprve začíná zvyšovat očkovací kapacity. „Prosím tedy o trpělivost, postupujeme krok za krokem. Množství vakcín je bohužel omezené,“ dodala.

Stejný záměr jako Sasko má i sousední Bavorsko, které rovněž sousedí s Českem. Vláda bavorského premiéra Markuse Södera již pro okresy na pomezí s Českem zvýšila dodávky, aby tamní imunizace mohla pokračovat rychlejším tempem.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat