Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bavorsko a Sasko volají po změně systému očkování. Bez upřednostňování nejohroženějších skupin

Markus Söder. foto: ČTK

Mnichov/Drážďany (Německo) - Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti nemoci covid-19 tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin.
  12:14

Zemští premiéři to prohlásili na pondělní tiskové konferenci, na které se zavázali, že budou v boji proti pandemii spolupracovat na co nejužší úrovni. Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout až bude vakcíny dostatek.

Bavorsko se Saskem nabízí Česku další pomoc. Vedle lůžek a vakcíny chce poskytnout i rychlotesty

„Nejdůležitější nyní je, aby nabídku na očkování dostal každý, kdo vakcínu chce,“ řekl Söder. Na toto téma chce ve středu hovořit s kancléřkou Angelou Merkelovou, která bude se zemskými premiéry jednat o karanténních opatřeních. Změny chce Söder nejpozději do dubna.

„Nejpozději v dubnu, kdy přijde velká dodávka vakcín, musí být každá dávka vyočkována všude, kde to bude možné,“ řekl Söder. Poukázal tak na fakt, kdy látka od společnosti AstraZeneca z velké části leží v Německu ve skladech. Toto očkování je kvůli nejasné účinnosti u seniorů určeno v Německu jen pro lidi mladší 65 let, přístup k preparátu nyní získávají učitelé či policisté.

Kretschmer si přeje podmínky očkování rozvolnit tak, aby bylo možné v ohniscích epidemie očkovat každého dospělého bez upřednostňování jiných skupin obyvatelstva. „To je cesta, jak šíření koronaviru zastavit,“ myslí si saský premiér.

Tři německé spolkové země potvrdily, že do Česka pošlou 15 tisíc dávek vakcíny. Avizoval to premiér Babiš

Söder chce také možnosti očkování rozšířit i mimo vakcinační střediska, zapojit chce praktické či školní lékaře. Jako příklad zmínil nabídku v zahraničí, kdy například v Izraeli či USA není výjimečné dostat očkování v supermarketech.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat