Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K očkování se v pondělí přihlásilo přes 220 tisíc seniorů, někteří už znají i termín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělního spuštění registrací pro seniory nad 70 let přihlásilo více než 225 000 lidí. Přibližně 20 000 z nich už má přiřazený i termín vakcinace, uvedl odpoledne vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v České televizi (ČT).

Od pondělí mohou své pacienty z řad sedmdesátníků, kterých je v Česku zhruba milion, hlásit k očkování i praktičtí lékaři. Jen za pondělí zaregistrovali téměř 25 000 svých pacientů, uvedl na Twitteru tým Chytré karantény. Praktičtí lékaři v této souvislosti upozorňují na to, že lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u nich, by se měli ozvat přímo jim a neměli by se sami hlásit do registračního systému.

Pro lidi starší 80 let, kterých je v ČR zhruba 440 000, byla registrace k očkování spuštěna v polovině ledna. Od února přibyla možnost registrace pro zdravotníky a od soboty pro učitele. Seniorů nad 80 let je podle Dzurilly v systému zaregistrováno 232 000, z nichž 170 000 už zná termín očkování. Z řad učitelů je registrovaných 145.000, přičemž termín vakcinace má určený 32 000, uvedl odpoledne Dzurilla v ČT.

Zatímco v polovině ledna při spuštění registračního systému pro lidi nad 80 let se kvůli zahlcení čekalo na PIN kód k registraci desítky minut, v pondělí po spuštění registrace pro další zájemce lidé podle zmocněnce zprávy dostávali hned.

Do konce února centra podle dat ministerstva zdravotnictví vykázala očkování u 183.253 lidí starších 80 let, tedy u dvou pětin. Registrovalo se přes 228.000 seniorů nad 80 let, tedy asi polovina. Pracovníci ve školství představují podle ministerstva více než 118 000 registrací a zdravotníci téměř 29 000 registrací. Vedle těchto skupin je očkování přístupné také klientům a pracovníkům v sociálních službách, pracovníkům kritické infrastruktury jako hasičům, policistům, záchranné službě či energetikům, ale také medikům a dobrovolníkům.

Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo v ČR podáno od konce loňského prosince, kdy očkování proti koronaviru začalo, k pondělnímu večeru přes 674 000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 243 000 lidí. Za pondělí bylo podáno 18 852 dávek, zhruba o 3000 více než před týdnem, a 2941 lidí dostalo druhou dávku vakcíny.Státní tým Chytré karantény očekává, že v březnu dorazí do Česka 1,034 milionu dávek vakcín proti koronaviru. „Jen tento týden by mělo přijít 173 000 vakcín. Nejvíc, 113 000, od Pfizer/BioNTech,“ uvedl tým na Twitteru. Vedle vakcín Pfizer/BioNTech Česko nyní očkuje i vakcínami Moderna a AstraZeneca.

V porovnání s mnohými zeměmi Evropské unie Česko v očkování proti novému typu koronaviru zaostává. Největší podíl očkovaných v EU má nyní Malta, následují Dánsko a Maďarsko. ČR je po dvou měsících od zahájení očkování s 6,29 aplikovanými dávkami na sto obyvatel na 22. místě v EU. Méně v unii očkují jen v Lucembursku, Nizozemsku, Chorvatsku, Lotyšsku a Bulharsku. Celosvětově je premiantem v očkování zatím Izrael, kde vykazují 93,5 podaných dávek vakcíny na 100 obyvatel.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...