Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sasko nabízí Česku devět lůžek pro pacienty s těžkým covidem. V krizi je to pro nás samozřejmostí, uvedl Kretschmer

Covid 19

  17:18aktualizováno  19:07
Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země. V pátek to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, který tak reagoval na oznámení českého ministra zdravotnictví Jana Blatného, že Česká republika žádá Německo, Švýcarsko a Polsko o lůžkové zaopatření minimálně desítek infikovaných. Pomoc v pátek jménem Berlína slíbil i německý ministr zahraničí Heiko Maas.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Karlovarský kraj připravuje transport pacientů do Německa, nutně potřebuje uvolnit lůžka

„Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí,“ uvedl Kretschmer. „Českou republiku podporujeme v boji proti koronaviru a v saských nemocnicích pro Česko rezervujeme až devět míst na jednotkách intenzivní péče,“ dodal.

O transportu do zahraničí rozhodne v Česku ošetřující lékař. Odešle českému ministerstvu zdravotnictví formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna. O tom, na jakou kliniku v Sasku bude takový pacient umístěn, rozhoduje saský koordinátor podle kapacit nemocnic.

Blatný slíbil chebské nemocnici tři další lékaře. Transporty do Německa zatím podle něho nejsou nutné

Lůžka Česku nabídly mimo jiné také Bavorsko či Severní Porýní-Vestfálsko. O pomoci s pacienty dnes podle agentury DPA hovořil i ministr Maas. „Velmi by nás potěšilo, pokud bychom tím těžkou situaci, která v České republice je, mohli trochu zmírnit,“ řekl šéf německé diplomacie.

Německo nabízí Česku i jinou pomoc, než je převzetí péče o pacienty. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16 800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem. „Pro normální život na obou stranách hranice má obrovský význam, aby se epidemická situace dostala rychle pod kontrolu,“ uvedl zemský premiér.

Sasko rovněž ze svých rezerv nabídlo Česku 40 000 rychlotestů. O případném převozu testů do Česka nyní saské úřady jednají s Prahou.

Polská agentura PAP v pátek v textu o české žádosti o pomoc s pacienty s covidem-19 uvedla, že nejvíce v tomto ohledu zatím pokročila právě jednání s Německem. Podle neoficiálních informací PAP se při kontaktech s Polskem dosud pouze zjišťovalo, které nemocnice poblíž hranic by mohly pacienty přijmout.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat