Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sasko nabízí Česku devět lůžek pro pacienty s těžkým covidem. V krizi je to pro nás samozřejmostí, uvedl Kretschmer

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země. V pátek to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, který tak reagoval na oznámení českého ministra zdravotnictví Jana Blatného, že Česká republika žádá Německo, Švýcarsko a Polsko o lůžkové zaopatření minimálně desítek infikovaných. Pomoc v pátek jménem Berlína slíbil i německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí,“ uvedl Kretschmer. „Českou republiku podporujeme v boji proti koronaviru a v saských nemocnicích pro Česko rezervujeme až devět míst na jednotkách intenzivní péče,“ dodal.

O transportu do zahraničí rozhodne v Česku ošetřující lékař. Odešle českému ministerstvu zdravotnictví formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna. O tom, na jakou kliniku v Sasku bude takový pacient umístěn, rozhoduje saský koordinátor podle kapacit nemocnic.

Lůžka Česku nabídly mimo jiné také Bavorsko či Severní Porýní-Vestfálsko. O pomoci s pacienty dnes podle agentury DPA hovořil i ministr Maas. „Velmi by nás potěšilo, pokud bychom tím těžkou situaci, která v České republice je, mohli trochu zmírnit,“ řekl šéf německé diplomacie.

Německo nabízí Česku i jinou pomoc, než je převzetí péče o pacienty. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16 800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem. „Pro normální život na obou stranách hranice má obrovský význam, aby se epidemická situace dostala rychle pod kontrolu,“ uvedl zemský premiér.

Sasko rovněž ze svých rezerv nabídlo Česku 40 000 rychlotestů. O případném převozu testů do Česka nyní saské úřady jednají s Prahou.

Polská agentura PAP v pátek v textu o české žádosti o pomoc s pacienty s covidem-19 uvedla, že nejvíce v tomto ohledu zatím pokročila právě jednání s Německem. Podle neoficiálních informací PAP se při kontaktech s Polskem dosud pouze zjišťovalo, které nemocnice poblíž hranic by mohly pacienty přijmout.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

A. Sonn Naši noví bratři se zesměšnili. 8:58 6.3.2021
P. Machálek Tak tomu říkám pomoc ! 20:53 5.3.2021