Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na možný převoz do Německa a Polska se chystá sedm pacientů, dorazily i vakcíny z Německa a Francie

Převozy pacientů jsou v Karlovarském kraji v poslední době časté, nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převozy pacientů jsou v Karlovarském kraji v poslední době časté, nemocnice... | foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha Na možný převoz do Německa se chystá šest pacientů s koronavirem z Libereckého kraje. Na převoz do Polska se připravuje jeden z Pardubického kraje, řekl v pondělí novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Poznamenal, že i v sousedních zemích se epidemická situace zhoršuje, polská nemocnice podle něj nejprve avizovala pomoc dvěma pacientům, nakonec může zajistit péči pouze o jednoho.

Za pomoc Petříček poděkoval. „V nouzi poznáváme přátele a Česká republika má dobré, jsou to především státy EU,“ řekl.

Připomenul, že z Německa a Francie obdrželo Česko vakcíny, dorazí také 80 000 rychlotestů z Německa. „Pracujeme na tom, abychom co nejrychleji získali vakcíny ze společného unijního systému. V praxi to znamená, že bychom teď dostali více a později méně, aby celý systém byl spravedlivý,“ popsal Petříček další strategii státu.

Počty hospitalizovaných v posledních týdnech v Česku skokově narostly. Na konci ledna jich bylo kolem 5500. Minulý týden v úterý 2. března již přesáhl počet hospitalizovaných 8500, což bylo nejvíc od začátku epidemie loni v březnu. 

K pondělnímu ránu bylo podobně jako v předchozích dnech volných jen 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom předpokládá, že tento týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na JIP nejkritičtější.

Nemocnice dosud situaci řeší převozy pacientů v rámci republiky. Vláda minulý týden umožnila do nemocnic povolávat lékaře a další personál z jiných zařízení a ambulancí, ode dneška platí pracovní povinnost pro studenty části ročníků medicíny a zdravotních škol. Na konci minulého týdne vláda aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Izraelský ministr Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Izraelský ministr Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Izraelský ministr Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...