27. října 2017 10:13, aktualizováno  12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Kmotr‘ Novák byl po 10 měsících předán do Česka, žalobce ho nechal na svobodě

Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období... | foto: MAFRA

Bývalý senátor Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících strávených v německé vazbě předán do rukou českých úřadů. Informovala o tom mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová. Novákanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací.

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům,“ sdělila v pátek mluvčí soudu.

Ačkoliv na Nováka zdejší soudy vydali Evropský zatýkací rozkaz, po jeho předání do Česka poněkud nečekaně zůstává na svobodě. Vazbu pro něj státní zástupce nepožadoval. „Jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ řekl serveru Lidovky.cz dozorující žalobce z Vrchního státního zástupce v Praze Tomáš Minx.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...
Alexandr Novák je posledním v aktuální kauze ROP Severozápad, který si ještě...

‚Obviněný poskytl dostatečné záruky‘

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. Novák je podle policie jednou ze dvou klíčových postav, které měly skupinu vzniklou za účelem vyvedení miliard korun z dotačního programu Severozápad řídit. Už dříve server Lidovky.cz informovaly, že Novákovi za šest trestných činů v krajním případě hrozí až 13 let a čtyři měsíce za mřížemi.

Kriminalisté Nováka stíhají mimo jiné kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině či organizování podplacení. Lidovky.cz zastihly Novákova právního zástupce Matěje Šedivého, ten ale nový vývoj v kauze nechtěl komentovat. „Bohužel nemám souhlas klienta ke sdělování informaci,“ sdělil advokát Šedivý.

V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz