Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Kmotr‘ Novák byl po 10 měsících předán do Česka, žalobce ho nechal na svobodě

Česko

  10:13aktualizováno  12:13
Bývalý senátor Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících strávených v německé vazbě předán do rukou českých úřadů. Informovala o tom mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová. Novákanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací.

Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období působil také jako senátor. foto: MAFRA

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soud ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Německý soud exsenátorovi Novákovi znovu prodloužil vazbu. Je v ní už přes půl roku

Dříve než tento soud rozhodl, ale Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům,“ sdělila v pátek mluvčí soudu.

Ačkoliv na Nováka zdejší soudy vydali Evropský zatýkací rozkaz, po jeho předání do Česka poněkud nečekaně zůstává na svobodě. Vazbu pro něj státní zástupce nepožadoval. „Jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ řekl serveru Lidovky.cz dozorující žalobce z Vrchního státního zástupce v Praze Tomáš Minx.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...
Alexandr Novák je posledním v aktuální kauze ROP Severozápad, který si ještě...

‚Obviněný poskytl dostatečné záruky‘

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. Novák je podle policie jednou ze dvou klíčových postav, které měly skupinu vzniklou za účelem vyvedení miliard korun z dotačního programu Severozápad řídit. Už dříve server Lidovky.cz informovaly, že Novákovi za šest trestných činů v krajním případě hrozí až 13 let a čtyři měsíce za mřížemi.

Kriminalisté Nováka stíhají mimo jiné kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině či organizování podplacení. Lidovky.cz zastihly Novákova právního zástupce Matěje Šedivého, ten ale nový vývoj v kauze nechtěl komentovat. „Bohužel nemám souhlas klienta ke sdělování informaci,“ sdělil advokát Šedivý.

V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat