Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Tomáše Baldýnského: Blbá, nikoli modrá planeta


Tomáš Baldýnský | foto: Lidovky.cz

Premium
K tomu, jak se víc a víc řeší, že i digitální vrstva našeho života začíná být zanesena odpadky, že internet je hnijící skládka, na kterou naházíme fotky dětí přes tiskové zprávy, blábolivé články, klopotně zformulované dojmy z dění kolem sebe, zásadní studie na jakákoli témata, encyklopedie, filmy, notové záznamy, výkřiky o pomoc, schémata motorů, instruktážní videa...

...recenze na Nabarvené ptáče, recenze na Když se rozzlobíme, budeme zlí, obrázky zboží, obrazy Boží, porno, a doufáme, že si v tom Google udělá pořádek, bych rád poznamenal, že bordel se netýká jenom internetu, ale v zásadě všeho kolem nás a nejvíc odpadků na planetě je ve slovech a větách v jakékoli formě a že jestli něco naši Zemi skutečně dusí a znečišťuje, jsou pitomosti všeho druhu.

Co je třeba regulovat.
Zda naše okolí zaplňuje slovní smog.

Teď nemyslím superpitomosti, debilní velké plány, rasismus, silné názory na jakákoli témata. Ty můžou být nebezpečné, nesnesitelné, ale alespoň v sobě mají nějakou energii a touhu, dá se s nimi polemizovat, nesouhlasit nebo stavět na nich debilní protiplány či silné názory na další témata. Myslím ten slovní smog, kterým zaplňujeme volná místa všude kolem nás. Články, které jsou napsány jen proto, aby se doplnil sloupec nebo aby se odůvodnil skandální titulek, kterému musí něco dělat doprovod. Spojováky, kterými spíkři přemosťují ticho od písničky k písničce, všechny ty pusté a myšlenkami neobývané plochy slov existujících jen jako opak k prázdnotě, která by sama o sobě nebyla vůbec špatná. Vždyť co je špatného na tichu či bílém místě. Má rozhodně větší hodnotu než slovní mžení, kterým ji zaplňujeme. A rozhodně nejsou opakem prázdnoty, spíš její jinou formou.

Měli bychom začít přemýšlet o regulování žvástů. Zavedl bych povinnost firem, které plodí tuto prázdnotu, začít produkovat ve stejném množství něco, co má podstatu. Pro mnoho z nich by to samozřejmě bylo likvidační. Ale výhoda je, že po společnosti, která vyrábí prázdno, žádné prázdno nezůstane, takže by si toho možná nikdo nevšiml. Ostatní firmy by se přizpůsobily, měly by samozřejmě na vybranou, zda produkci pitomostí snížit, aby nemusely vymýšlet něčeho alespoň bazálně inteligentního (nároky nemám zas tak velké) přehnaně moc anebo zda do toho naopak šlápnout a publikovat co já vím esej nebo něco jiného, co má začátek, prostředek a konec a nějakou argumentaci mezi tím, a vyvážit tím klidně i deset článků jako „Téma týdne: návrat modré“ a dva rozhovory o bělení zubů.

Můj plán je do roku 2030 dosáhnout poměru 70:30 a v roce 2050 být zcela žvástově neutrální. Jen se bojím, že je Česko možná až příliš znečištěnou zemí na to, aby bylo moudré v ní ten projekt nastartovat. Možná by se mělo začít někde, kde je méně lidí, a tudíž méně blbostí.

Napadá mě jen Grónsko, snad ho ten oberpitomec ještě nekoupil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.