Lidovky.cz

SHABU: Politici nečtou noviny. Komise k OKD pečlivě složila výstřižky z tisku

Názory

  10:30
Praha - Jeden by chtěl zvolat hurá, konečně se veřejnost dozví, jak to bylo s privatizací OKD. Jenže podrobné čtení závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise dokládá, jak málo informovaní poslanci jsou. Vesměs totiž nashromáždili poznatky, které byly k dispozici i médiím dlouhé roky nazpět.

Zdeňku Bakalovi vynesla činnost OKD podle analytiků až 38 miliard korun. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Tak například zpráva o tom, že vysoce postavený zpravodajský důstojník, který o okolnostech převodu státní společnosti mnoho věděl a zběhl do stáje Zdeňka Bakaly, byla venku už před čtrnácti lety. Dodnes je k přečtení na webu s titulkem Muž z BIS pro Karbon Invest. Novinkou však přece jen je, že před poslanci odmítl mluvit, aby si nepřivodil trestní stíhání...

Svědomí mám čisté, trestní oznámení kvůli OKD je politicky motivované, říká bývalý premiér Sobotka

Stejně tak není nové ani „zjištění“ poslanců, že skutečným autorem odpovědi pro Brusel, že se při prodeji minoritního balíku akcií OKD nejednalo o nedovolenou podporu, byla kancelář přítele expremiéra Bohuslava Sobotky. Sobotkův úřad věděl, že doly prodal levně. Nic neudělal, hlásal titulek MF DNES z 3. dubna 2014, pod nímž se čtenáři dozvěděli o radách advokátní kanceláře Radka Pokorného pro ministerstvo financí.

Třetím dokladem okoralých novinek je toto zpupné tvrzení členů komise: „Mezi nejdůležitější důkazy, ze kterých komise vycházela a které z různých důvodů nebyly k dispozici orgánům činným v dosavadních trestních řízeních, patří smlouva mezi Charles Capital (Bakalou) a Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou (Karbon Invest).“ O smlouvě však informoval autor těchto řádků v LN přesně před čtyřmi lety. „V květnu 2004, tedy ještě před prodejem státního podílu, totiž uzavřel Karbon Invest dohodu o prodeji svých akcií firmě Charles Capital, kterou zastupoval Bakala. Koláček s Otavou se zavázali prodat Bakalovi 76 procent akcií,“ stojí v článku z 8. října 2015. Při psaní přitom tehdy autor čerpal právě ze zmíněné smlouvy, která mu ležela podtrhaná zvýrazňovacím fixem na stole.

Poslance je i přesto třeba ocenit za snahu dát na jeden papír všechny relevantní informace o zřejmě nejmarkantnějším selhání státu při privatizaci. Zvlášť když si člověk představí, kolik generací horníků v nuzných podmínkách bohatství důlní společnosti vytvořilo – a jak dopadli. Podstatná potíž je však nyní v tom, zda politici nezvedli vlnu legitimního očekávání náprav, které jsou však v nedohlednu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.