Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Karla Olivy: Mateřský jazyk a jeho den


Karel Oliva | foto: Lidovky.cz

Premium
Zítřek, tedy 21. únor, bude – už po jednadvacáté – Mezinárodním dnem mateřského jazyka. Vyhlásilo ho UNESCO jako připomínku smutného faktu, že zhruba 40 procent světové populace nemá přístup ke vzdělání ve své mateřštině. To si my vlastně ani neumíme dobře představit, tedy pokud nevezmeme tu „mateřštinu“ příliš doslovně a příliš dopodrobna.

Protože detailně pohlédnuto, ten skutečný mateřský jazyk je komunikační prostředek, který jsme se naučili v dětském věku – tak mezi dvěma a 12 lety – nápodobou především v rodině a dále při běžné komunikaci v širším sociálním prostředí.

Autor:

Takový jazyk má řadu individuálních, rodinných, krajových a dalších specifik, z nichž mnohá jsou sice proti situaci před (třeba) 100 a více lety už daleko méně výrazná, protože je stírá jak působení rozhlasu a televize, tak také například migrace obyvatelstva, ale přece jenom to není jazyk, v němž je mladé generaci poskytováno vzdělání.

I když vezmu na vědomí vše, co se v českém školství dnes děje, přece jen nepředpokládám, že by se například v nějaké učebnici objevila věta strukturně podobná něčemu jako „Vymlácený vokna, kerý sotva držely v pantech, vedly na zahradu se stoletejma stromama“ (prosím, aby si zejména čtenáři z Moravy a Slezska laskavě dosadili vlastní variaci na dané téma). Jinými slovy, dovoluji si upozornit na skutečnost, že spisovná čeština vůbec není mateřský jazyk Čechů, Moravanů a Slezanů, a naopak je – s jistou nadsázkou vyjádřeno – prvním cizím jazykem, který se v životě učíme.

To ale vůbec neznamená, že bychom se jej učit neměli, či v pasivní formě že bychom neměli být tomuto jazyku učeni, což zejména vidím jako problém dnešní školy, kde – jak se značnou nevolí pozoruji ve své sociální bublině – výuka v naprosté většině případů neprobíhá ve skutečné spisovné češtině, a to z toho prostého důvodu, že ji učitelé – snad kromě češtinářů – neovládají natolik hladce, aby v ní vedli výuku. To je velmi neblahé, protože to bude mít za následek, že ani jejich žáci nebudou bez dostatečné jazykové praxe později ovládat jazykově kultivované vyjadřování, což jim v mnoha případech uškodí v očích zaměstnavatelů či veřejnosti.

`A propos, neznalost spisovného jazyka se týká nejen učitelů, ale i pracovníků hromadných sdělovacích prostředků. Přeborníkem je tu asi server iDNES.cz, ale pobavit umí i MF DNES v tištěné formě (nikdy nezapomenu na „metání a vyvážení listí“, Magazín MF 27. 4. 2019) a bohužel i veřejnoprávní televize – jen za necelý poslední týden jsem zaznamenal perly jako „(s) Václavem Čtvrtém“ (České tajemno 18. 2.) „(pyl) z jednoho jehnědu“ (Počasí 17. 2.) a zejména pak „domácí chléb se škvarkami“ (dokonce v psané podobě, Peče celá země 15. 2.). Možná by měl do Rady ČT zasednout i nějaký bohemista, byl by tam jistě platnější než leckterý jiný uchazeč v nadcházející volbě…

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.