Lidovky.cz

Kontroly kotlů. Na znečišťovatele vzduchu nejvíc zabírá ,modrý pruh‘

Česko

  5:01
PRAHA - „V naší vesničce v údolí všichni topí uhlím. Ty staré domy ničím jiným ani nevytopíte. Komíny strašně kouří a v zimě tady bylo nedýchatelno,“ popisuje Jindřich Müller, starosta severočeské Malíče.
Kouř z komínů v některých obcích kazí ovzduší.

Kouř z komínů v některých obcích kazí ovzduší. foto: Shutterstock

Jeho obec se každou zimu skutečně topila ve štiplavém dýmu z­ kamen. Až si zastupitelé řekli dost a rozhodli se vyčistit ve vsi vzduch. Pomohly jim v tom takzvané kotlíkové dotace – státní program na výměnu starých kotlů za nové a ekologičtější, jehož třetí vlna právě startuje.

„Žádosti o dotace jsou jednoduché, ovšem lidé, kteří nikdy nic podobného nepodávali, s nimi i­ tak měli problém. Proto jsme se rozhodli jim s tím pomoci. U starších obyvatel to bylo těžší, nakonec ale všude zabodoval argument, že si všichni užijeme čistší ovzduší,“ říká Müller.

Díky změně zákona mohou obce čoudily pokutovat

Takový přístup chválí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Lidé jsou dnes šťastní, protože mají nový kotel, do něhož nemusejí chodit pořád přikládat. A­ obec je šťastná, protože se tam lépe dýchá,“ míní politik.

Čistému vzduchu pomohla i­ změna zákona, díky níž mohou obce s rozšířenou působností kontrolovat, čím lidé topí, a notorické „čoudily“ pokutovat. Podle Brabce ale není finanční postih často potřeba; stačí napomenutí. „Starostové nám říkali, že mnozí obyvatelé přestali čmoudit poté, co přišel první upozorňující dopis s ­modrým pruhem,“ říká ministr.

Data za loňský rok mu dávají za pravdu. Obce rozeslaly 460 písemných upozornění, jen 208 lidem ale kotle čoudily i­ poté. Domů jim proto přišla kontrola.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.