10. ledna 2019 7:17, aktualizováno  11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na severu Čech dochází k obnově proudu, bez elektřiny jsou stále lidé na Děčínsku

Sníh komplikuje odstranění poruch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh komplikuje odstranění poruch. | foto: ČTK

PRAHA/JABLONEC NAD NISOU Vytrvalé sněžení a vítr nadále komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Uzavřeno je několik úseků silnic zejména v Krušných horách na Chomutovsku a na Ústecku. Moldava na Teplicku vyhlásila kalamitní stav. Bez proudu jsou ještě domácnosti na Děčínsku.

Energetici vyhlásili kalamitní stav na Děčínsku v noci na čtvrtek. Mluvčí ČEZ Soňa Holingetová řekla, že čety se pokusí obnovit dodávky ještě ve čtvrtek. „Bude ale záležet na počasí. Terén je těžko přístupný,“ uvedla. Poruchy hlásili lidé nejen z Děčínska, ale také z Ústecka a Chomutovska. „V obcích Kovářská a Kryštofovy Hamry jsme už dodávky obnovili,“ uvedla Holingerová.

Na Děčínsku pracují také hasiči, kteří měli desítky výjezdů v noci a k dalším vyjíždí během dne. Likvidují stromy a větve, které nevydržely nápor sněhu.

Silničářům se podařilo ve středu večer zprůjezdnit cestu z Chomutova přes Horu Sv. Šebestiána k hraničnímu přechodu do Německa a během dnešního dne několik cest na Chomutovsku. Podle informací na webu krajské správy a údržby silnic je stále nesjízdných pět úseků silnic. Jedním je trasa Mikulov - Moldava. Obec Moldava vyhlásila kvůli přívalům sněhu kalamitní stav. „Z české strany hor se lidé k nám nedostanou, nouzová cesta vede přes Německo. Děti nechodí do školy, lidé nemohou do práce. Máme v provozu veškerou obecní techniku, ale nestačí to. Musíme počkat, až se k nám dostanou silničáři,“ řekla místostarostka Eva Kardová.

Nové Město v Krušných Horách, které je součástí Moldavy, je také zcela neprůjezdné. „Bohužel kvůli kalamitě musíme zrušit běžeckou třicítku. Nejprve musíme obnovit život v obci, až na druhé místě jsou turisté,“ uvedla Kardová. Na víkend se ani nebudou upravovat běžecké trasy pro veřejnost.

Silničáři aktuálně odklízejí závěje z cesty mezi obcemi Klíny a Mníšek. „Bohužel stále silně fouká a sněží. V terénu máme veškerou techniku, která se ale také musí průběžně opravovat,“ řekla náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská. Situaci komplikují silničářům neukáznění řidiči a vandalové, kteří kradou vysoké tyče pro značení podél horských cest, právě ty přitom ve sněhových bouřích pomáhají šoférům.

Sněhové jazyky jsou nad Ústím nad Labem u obce Nakléřov, kde silnici pokrývá až metr sněhu a je uzavřená stejně jako cesta u Libouchce.

Potíže vyjet do hor mají linkové autobusy. Nejhorší situace je v Krušných horách v okolí Chomutova a Vejprt. Dopravce je v kontaktu se silničáři a rozhoduje se podle aktuální situace o nasazení autobusu.

V nižších polohách kraje jsou už jen sněhové a dešťové přeháňky, klidná situace v rámci kraje je na silnicích na Lounsku. Meteorologové upozorňují, že večer sice vítr zeslábne, ale může se tvořit náledí.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz