Lidovky.cz

Černý dým. Kardinálové papeže nezvolili, konkláve pokračuje

USA

  8:20aktualizováno  17:54
VATIKÁN - Druhým dnem pokračuje ve Vatikánu konkláve - přísně uzavřené volební shromáždění kardinálů vybírajících nového papeže. Z komína nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu před polednem opět stoupal černý kouř. Znamená to, že kardinálové ani ve středu dopoledne nevybrali nástupce papeže Benedikta XVI., který překvapivě odstoupil minulý měsíc. Druhý den volby bude pokračovat odpoledne zhruba od 17:00 do 19:00 hodin.

Volby se účastní 115 kardinálů mladších 80 let. foto: Reuters

Věřící, kteří se v době hlasování shromáždili ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí, neskrývali své zklamání. "Nerad vidím černý kouř. Všichni čekáme na bílý, který oznámí, že máme opět papeže," prozradil přítomný nigerijský kněz.

Pozdvižení katolické církve

Kardinálové již hlasovali třikrát a výsledek naznačuje, že mají stále různé představy o tom, kdo by měl být novým papežem a jakým směrem by se měla katolická církev vydat po pozdvižení, jež vyvolala překvapivá rezignace Benedikta.

Hlasování kardinálů

Poprvé byl vidět černý dým v úterý večer po zahájení konkláve, tedy volebního shromáždění 115 kardinálů mladších 80 let, kteří vybírají nového papeže. Stejně jako dopoledne budou i odpoledne kardinálové hlasovat maximálně dvakrát. Zvolení papeže světu oznámí bílý dým.

Americký teolog Thomas Reese však poznamenal, že od roku 1831 nepřekročila volba nikdy pět dní a že teprve překročení této doby by znamenalo, že kardinálům je skutečně zatěžko najít nového papeže.

Šance, že nástupce odstoupivšího Benedikta XVI. bude zvolen již ve středu, sice podle některých komentářů je, ale nezdá se velká. Volba totiž začala bez jasného favorita. Hovořilo se až o šesti vážných kandidátech.

Rozložení sil ve volebním sboru

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v pondělí odhadoval, že konkláve bude k rozhodnutí potřebovat dva až čtyři dny. Newyorský kardinál Timothy Dolan krátce před úterním odchodem na konkláve sázel na to, že bílý dým se objeví do čtvrtečního večera. Mnoho analytiků však předvídá, že konkláve potrvá dlouho. Vatikánu jde hlavně o to, aby nová hlava katolické církve již mohla účastnit bohoslužeb o Velikonocích, které letos začínají na konci března.

Lombardi ve středu řekl, že nezná moc podrobností o tom, co kardinálové právě dělají. Sdělil ale, že vedle modliteb, jídla a spaní se smějí vzájemně navštěvovat a diskutovat o volbě, které čelí. Budou podle něj dále sbírat informace a rozmýšlet.

Pro zvolení nového papeže je třeba 77 hlasů kardinálů.

Středeční hlasování jsou podle pozorovatelů rozhodující pro potvrzení rozložení sil ve volebním sboru kardinálů. Mají ukázat, zda některý z dosavadních vážných kandidátů má jasnou naději získat potřebnou dvoutřetinovou většinu ke zvolení, tedy nejméně 77 hlasů. V případě, že se nic takového neukáže, by mohly přijít na řadu kandidatury outsiderů.

Kandidáti na papeže

Výběr nového papeže se nyní podle dohadů odehrává hlavně mezi italským kardinálem Angelem Scolou, Brazilcem Odilem Schererem a Kanaďanem Markem Ouelletem. Angelo Scola má na své straně hlasy z Evropy a USA, Odilo Scherer má podporu kurie a Marc Ouellet je dobře známý v Latinské Americe a úzce spolupracoval s Benediktem XVI.

Naděje na zvolení se také dávají dvěma americkým kardinálům. Jedním z nich je Sean O'Malley, známý rozhodným přístupem k pedofilnímu skandálu v USA, a katolické veřejnosti dobře známý Timothy Dolan. Proti nim by při rozhodování mohlo hrát to, že patří k největší politické a ekonomické velmoci světa.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký prezident Barack Obama v úterním rozhovoru řekl, že případný americký papež by řídil církev stejně účinně jako papež z jakékoli jiné země.

Zákaz komunikovat se světem

Stejně jako při volbách nového papeže ve Vatikánu v roce 1978 a 2005 zaplnil Svatopetrské náměstí dav, přihlížející věřící neodradil ani vytrvalý déšť.

Kardinálové jsou do zvolení nového papeže izolováni od okolního světa. Za Evropu hlasuje 60 kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii deset a za Oceánii jeden. Jediným českým zástupcem ve volebním sboru je pražský arcibiskup Dominik Duka.

Směs dehtu a síry

Vatikán poodhalil tajemství chemikálií, které obsahuje kouř vypouštěný z komína nad Sixtinskou kaplí.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi řekl, že černý kouř způsobuje směs chloristanu draselného, anthracenu, který je z uhelného dehtu, a síry. Bílý kouř vznikne po použití chlorečnanu draselného, laktózy a pryskyřice rozpuštěné v chloroformu.

Vatikán se rozhodl tyto příměsi použít vzhledem k tomu, že při minulé volbě v roce 2005 nebylo úplně jasné, zda z komína vychází bílý nebo černý kouř VÍCE SI PŘEČTĚTE ZDE.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.