12. března 2013 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vatikán volí papeže, chrámem zněl bouřlivý potlesk pro Benedikta

Kardinálové v bazilice svatého Petra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinálové v bazilice svatého Petra. | foto: ČTK

VATIKÁN Ve Vatikánu se konala mše, která předznamenala odpolední zahájení konkláve, na kterém kardinálové zvolí nového papeže. Na mši zazněl bouřlivý potlesk pro odstoupivšího papeže Benedikta XVI.

Při mši, které se zúčastnili i pražský arcibiskup Dominik Duka a kardinál Miloslav Vlk, vyzdvihl Sodano působení dosavadního papeže Benedikta XVI. Osm let jeho vlády označil za "zářný pontifikát". Po holdu odstoupivšímu papeži zazněl chrámovou lodí bouřlivý potlesk trvající kolem minuty.

Liturgie byla posledním okamžikem, který mohly sledovat a přenášet sdělovací prostředky. Dosud se jich u Svatého stolce akreditovalo 5600.

Volba papeže.

Volba papeže. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Odpoledne následuje konkláve, jehož se zúčastní pouze 155 kardinálů mladších 80 let a tedy oprávněných volit. Kardinálové-volitelé, mezi nimiž bude i 69letý Duka, se odpoledne shromáždí v Sixtinské kapli, kde se také dnes uskuteční první hlasování. Za Evropu má hlasovat 60 volících kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii 10 a za Oceánii jeden.

Naprosté utajení
Volba Benediktova nástupce bude v naprostém utajení a veřejnost se dozví teprve její výsledek, který tradičně ohlásí bílý kouř stoupající z komína na střeše Sixtinské kaple. Vatikánská televize již na komín nasměrovala kamery, které jej mají snímat v přímém přenosu.

Jak dlouho bude volba trvat, není předem jasné. Komentátoři ale vesměs odhadují, že jméno nové hlavy římskokatolické církve by mohlo být známo do pátku. Před konkláve se kardinálové sešli na deseti generálních kongregacích, na nichž se mnozí vzájemně seznamovali a během nichž se projednávala i další témata týkající se rozvoje církve a jejího vztahu k okolnímu světu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!