8. března 2013 17:58, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volba nového papeže začne příští úterý, rozhodli kardinálové

Kardinálové se shromažďují v Bazilice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinálové se shromažďují v Bazilice. | foto: ČTK

VATIKÁN Po několika dnech čekání kardinálové vybrali datum konkláve, tedy volby nového papeže. V Sixtinské kapli zasednou příští úterý. Předpokládá se, že nový papež bude zvolen do Velikonoc, jednoho z nejvýznamnějších katolických svátků.

Takřka měsíc od chvíle, kdy papež Benedikt XVI. překvapil celý svět svou rezignací, se kardinálové dohodli na termínu konkláve. Shromáždění 115 kardinálů mladších osmdesáti let začne nového papeže vybírat XXX.

Změna pravidel pro konkláve
Generální kongregace, tedy shromáždění všech kardinálů, zasedá v srdci katolické církve, ve Vatikánu, už od pondělka. Teprve ve čtvrtek se však sešli všichni, kteří mohou nového papeže zvolit.

Pouhé hodiny dělí Benedikta XVI. od odchodu z čela římskokatolické církve.

Volba nástupce letos 86letého Benedikta XVI. se liší od tradičních konkláve. Předně může začít dříve než stanovených patnáct až dvacet dnů od jeho rezignace. Benedikt XVI. v únoru ve svém posledním zvláštním dekretu, který vydal coby hlava katolické církve, změnil pravidla pro konání konkláve.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Stanovil, že může začít dříve. A to hlavně proto, že kardinálové se na cestu do Říma mohli připravovat delší dobu. Přece jen termín rezignace oznámil už 11. února. Stal se tak prvním papežem po více než 700 letech, jenž dobrovolně opustil Svatý stolec. Před ním tak učinil Celestýn V. v roce 1294.

Leona Šlajchrtová, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!