Lidovky.cz

Trump podepsal dekret o formálním odchodu USA z Transpacifického paktu

Svět

  17:58aktualizováno  19:22
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Obchodní dohodu 12 tichomořských zemí vláda Baracka Obamy uzavřela před rokem, Kongres dokument ale ještě neratifikoval.

Donald Trump podepisuje příkazu k odchodu USA z Transpacifického partnerství. foto: Reuters

Trump odstoupení od smlouvy TTP sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. S evropskými partery hodlá vyjednávat i o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (TTIP) mezi Evropskou unií a USA, vůči níž má výhrady.

Trumpův pondělní krok je spíš formální, protože americký Senát TTP neratifikoval. Podle agentury AP experti ani neočekávali, že by horní komora Kongresu TTP ratifikovala, protože mezi Američany panuje obava ze ztráty pracovních míst.

Tuto obavu během volební kampaně dával silně najevo i Trump, který v pondělí odstoupení od smlouvy doprovodil slovy „Velká věc pro americké pracující!“. Před volbami několikrát opakoval, že má velké výhrady i vůči severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a vůči členství Číny ve Světové obchodní organizaci (WTO). Ubírají prý Američanům pracovní místa.

Trump dnešním příkazem opouští asijské spojence USA, zatímco čínský vliv v regionu stoupá, napsala agentura Reuters. Smlouvu dojednanou Obamou silně podporovali američtí podnikatelé, a podle bývalého prezidenta měla být základním hospodářským pilířem ve snaze postavit se Číně.

V Japonsku i dalších státech, které k TPP přistoupily, vyvolalo očekávané Trumpovo rozhodnutí obavy, stejně jako prezidentův požadavek, aby američtí spojenci v regionu vydávali víc peněz na vlastní obranu.

Experti podle agentury Reuters očekávají, že Trump nyní najde jinou cestu, jak americké spojence uklidnit. Půjde zřejmě o nové dvoustranné smlouvy, v první řadě s Japonskem, Tchaj-wanem a Vietnamem, protože tyto země jsou klíčem k prezidentově nové asijské strategii, napsala agentura.

Nabíráme jen vojáky

Trump v pondělí také rozhodl pozastavit najímání zaměstnanců federální vlády s výjimkou armády a zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Příkaz nové hlavy státu o zmrazení personálního stavu vládních agentur se netýká armády.

Rozhodnutí o zmrazení početního růstu zaměstnanců vlády je podle agentury AP projevem Trumpovy snahy omezit vládní mzdové výdaje a dostat pod kontrolu počet zaměstnanců. Ve volební kampani Trump ohlašoval, že se zaměří na „federální byrokracii“ a že omezení počtu vládních zaměstnanců bude jedním z jeho prvních kroků.

Ve Washingtonu protestovaly statisíce lidí. Kvůli právům žen, ale i proti Trumpovi

Podobné opatření vydal i bývalý republikánský prezident George Bush mladší na začátku své prezidentské éry v roce 2001.

Financování mezinárodních institucí provádějících potraty je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. Regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama.

Trump podepsal svůj příkaz den po 22. výročí rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, které ve Spojených státech legalizovalo potraty. Prezidentovo rozhodnutí se týká i organizací, které podporují legalizaci interrupce a prosazují plánované rodičovství

Co je to Transpacifické partnerství?

K dohodě (TPP) dospěly Spojené státy, Japonsko a dalších deset významných zemí kolem Tichého oceánu v říjnu 2015 v Atlantě.

Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, součástí dohody není.

Dohoda TPP měla omezením či odstraněním cel a dalších obchodních překážek uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí.

Signatáři se například zavázali k dodržování Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

Smlouva TPP je ovšem podle Trumpa pro USA nevýhodná a nový americký prezident prosazuje podle něj spravedlivější bilaterální dohody.

Proti TPP se předloni postavila také například Světová zdravotnická organizace (WHO), která se obávala, že dohoda ohrozí kvůli přísným patentovým právům dostupnost zdravotnické péče a léků.

Dohoda zahrnula asi 40 procent světové ekonomiky (podíl USA, které mají así čtvrtinový podíl na světovém HDP, byl ale majoritní) a třetinu světového obchodu, jednalo se o ní pět let.

Také jednání o TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) trvá už řadu let, dohoda by měla odstranit byrokracii, cla a další omezení v obchodu mezi EU a USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.