Lidovky.cz

Trump ukázal sílu: desítky amerických střel srovnaly se zemí základnu v Syrii

Svět

  7:06aktualizováno  15:05
WASHINGTON/DAMAŠEK - Spojené státy v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu v Sýrii, kterou téměř úplně zničily. Americká armáda vypálila na základnu podle různých zdrojů 50 až 60 střel s plochou dráhou letu. Úřad syrského prezidenta označil útok za unáhlený. Washington se podle něj nechal naivně unést falešnou propagandistickou kampaní.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. foto: Reuters

Sýrie v posledním týdnu: podívejte se, o čem už jsme psali

Podle agentrury AP si útok vyžádal minimálně šestnáct obětí. Syrská státní tisková agentura uvedla, že obětí se stalo devět civilistů, včetně čtyř dětí. Zemřeli poblíž bombardované letecké základny.

Střely typu Tomahawk vypálily Spojené státy z válečných lodí ve východním Středomoří. Zasáhly základnu na západě země, kterou ovládá armáda věrná syrskému prezidentovi Bašárovi Asadovi. Podle Pentagonu zasáhly několik cíů, mězi nimiž byly startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

Spojené státy obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu.

Americký prezident Donald Trump v pátek krátce promluvil k národu. „Je v americkém národním bezpečnostním zájmu odrazovat od použití chemických zbraní,“ řekl mimo jiné.

Trump už ve čtvrtek označil Asada za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že „by se něco mělo udělat“. Ministr zahraničí Rex Tillerson zároveň v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď.

Americký torpédoborec USS Ross
Snímek z videa, které odvysílala syrská provládní televize Ikhbaria. Ukazuje...

Útok prý zabil minimálně sedm lidí

Agentura AP v pátek informovala, že si útok vyžádal nejméně šestnáct obětí a dalších devět lidí zranil. Údaje o materiálních škodách na základně se liší. Ruská státní televize uvedla, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.

Ruská televize Rossija 24 přinesla záběry zničené základny, na nichž byly vidět trosky a krátery. Uvedla rovněž, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej zůstala relativně nepoškozena. Libanonská televize dříve informovala, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu svých letadel.

Podle prohlášení syrské armády si americký útok kromě obětí vyžádal „značné materiální škody“. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán už předtím uvedl, že „letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny.“ Řekl též, že zahynuli čtyři vojáci včetně generála.

Syrská opozice americký útok uvítala

Syrská opozice útok uvítala. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.

„Doufáme, že budou útoky pokračovat,“ uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj „důležitou reakcí“. „Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu,“ dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.

07.dubna 2017 v 05:39, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:20

VIDEO: Here's video from the #Tomahawk launches against #Syria. For more on the story, visit https://t.co/2GprTQGGjs. https://t.co/kB3gbBy4ma

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Here's video from the #Tomahawk launches against #Syria. For more on the story, visit https://t.co/2GprTQGGjs. https://t.co/kB3gbBy4ma

Syrská opozice viní režim prezidenta Asada z úterního chemického útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, kterému padlo za oběť podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ale popřel, že by za chemickým útokem byl Damašek. Rusko již dříve uvedlo, že plyn se uvolnil z bombardovaného povstaleckého skladu zbraní.

Guvernér provincie Homs, v níž zasažená základna syrské armády leží, uvedl, že americké údery slouží cílům „ozbrojených teroristických skupin“ a Islámskému státu a v dlouhodobém horizontu i zájmům Izraele. „Syrské vedení a syrská politika se nezmění,“ řekl Talál Barazí. Guvernér se nicméně nedomnívá, že se ze strany USA jednalo o poslední cílený útok na zařízení syrské armády.

Rusko prý požádá o mimořádné zasedání RB OSN

Mluvčí Kremlu v pátek ráno řekl, že zásah USA v Sýrii je porušením mezinárodního práva. Putin prý soudí, že akce je překážkou vytvoření koalice proti terorismu.

Sarin

Sarin je smrtící nervový plyn, který vyvinuli nacističtí vědci v roce 1938 v Německu. Látku, která nemá žádný zápach ani vůni, použil režim iráckého diktátora Saddáma Husajna v roce 1988 k zabití tisíců Kurdů ve městě Halabdža a také sekta Óm šinrikjó ke dvěma útokům v Japonsku.

Výroba sarinu je zakázána mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993.

Rusko chce navíc požádat o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Agentuře Ria Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov.

Vypálení padesáti devíti střel středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie by podle Ozerova mohlo ohrozit úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. „Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů,“ dodal Ozerov.

Rusko je jedním z hlavních spojenců režimu syrského prezidenta Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že Spojené státy Rusko na chystaný útok před jeho uskutečněním upozornily. Zástupce ruského velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii.

Svět reaguje na americký útok

“Nebudu střílet od boku. Pouze říkám, že je oprávněný tehdy, pokud to byl útok na základnu, odkuk vzlétla letadla s chemickými zbraněmi,“ řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru na webu Seznam Zprávy. Podle Zemana se tedy musí řádně vyšetřit právě chemický útok

Britská vláda vyjádřila podporu americkému úderu. Podle ní je akce adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok. Americké bombardování přivítaly také Izrael, Saúdská Arábie či Austrálie. Více čtětě zde.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş řekl, že operace USA v Sýrii přispěje k dosažení míru. Celý proces by se tak podle něj měl zrychlit. V rozhovoru pro vysílání turecké televizní stanice Fox TV prohlásil, že mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj vůči „barbarství“ syrské vlády. Domnívá se proto, že vláda prezidenta Bašára Asada by měla být mezinárodním společenstvím potrestána.

Také polská vláda podpořila americký úder v Sýrii. „Spojené státy jsou zajisté garantem světového míru a pořádku. A jsou situace, kdy je třeba reagovat, situace, kdy je třeba něco podniknout,“ řekl vládní mluvčí v polské státní televizi TVP Info. Dodal, že svět byl svědkem zločinů syrského režimu už v minulých letech, ale „nikdo na ně neodpověděl“.

07.dubna 2017 v 08:18, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 08:20

VIDEO: Tonight I ordered a targeted military strike...... https://t.co/3nUzrdiGzX

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Tonight I ordered a targeted military strike...... https://t.co/3nUzrdiGzX

Proti akci se naopak postavil Írán, který označil úder za destruktivní a nebezpečný. Teherán odsuzuje chemické zbraně, ale zásah byl podle něj porušením mezinárodního práva.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.