5. dubna 2017 7:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko: Smrtící plyn použitý v syrském Idlibu pocházel ze zbrojního skladu rebelů

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí. | foto: Reuters

BEJRÚT Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, pocházel údajně z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany.

Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní na východním okraji města Chán Šajchún jižně od města Idlib. Nálet se podle mluvčího odehrál mezi 11:30 a 12:30 místního času.

Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity teroristy v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Aleppu. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko prý má z Halabu vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila...
Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila...

Ruské prohlášení přichází po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal podle některých zdrojů nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

Povstalci vinu odmítají

Šéf syrských povstalců z provincie Idlib ve středu odmítl tvrzení Ruska, že toxický plyn v Chán Šajchúnu unikl ze skladu zbraní rebelů.“Každý viděl to letadlo, jak bombardovalo oblast plynem,“ řekl agentuře Reuters Hasan Hadž Alí, šéf Svobodné idlibské armády. Tato povstalecká skupina bojuje proti syrskému režimu po boku Syrské svobodné armády (FSA), podporované Tureckem.

Alí dodal, že všichni místní civilisté prý ví, že rebelové v oblasti útoku nemají žádné sklady zbraní ani továrnu na jejich výrobu. Chemické zbraně prý ani nedokážou vyrobit.V reakci na útok zasedne ve středu mimořádně Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

Návrh rezoluce, předložený Británií, Francií a USA, podle agentury TASS požaduje od Damašku, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli, jakož i hrozí sankcemi v případě použití otravných látek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz