22. března 2017 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrští extremističtí povstalci zahájili ofenzivu u města Hamá

Následky bojů v Sýrii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky bojů v Sýrii | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrští protivládní povstalci, včetně silné aliance islámských radikálních skupin, ve středu zahájili novou ofenzivu nedaleko města Hamá v centrální části západní Sýrie. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na informace samotných povstalců a exilové organizace syrských ochránců lidských práv SOHR.

Mocná koalice radikálních skupin Tahrír aš-Šám prostřednictvím sociálních médií oznámila, že útok zahájila dvěma sebevražednými bombovými útoky v autech blízko města Soran severně od Hamá. „Bitva o Hamá začala, Bůh buď pochválen,“ napsala koalice na síti, kterou využívá k oznamování svých zpráv.

Vojenská informační služba šíitského hnutí Hizballáh, které je spojencem syrské vlády, sdělila, že armáda bojuje s povstalci, kteří zaútočili na její pozice severně od Hamá poté, co odpálili bombu.

SOHR, která sleduje válečné dění v Sýrii, informovala, že v oblasti došlo k silným explozím a že se tam odehrávají intenzivní boje mezi armádou na jedné straně a koalicí Tahrír aš-Šám a některými dalšími džihádistickými formacemi na straně druhé. Několik pozic kolem Soranu rebelové přitom ovládli.

Podle Hizballáhu se ale povstalci samotného Soranu nezmocnili.

Vybombardované místo, na kterém stála mateřská škola tety Samíry Sibaiové.
Historické syrské město Palmýra.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz