Lidovky.cz

Mosad zabil v Malajsii člena Hamásu. Jednal prý s KLDR o dodávkách zbraní

Svět

  18:36
KUALA LUMPUR - Když se 34letý palestinský elektroinženýr Fádí Batš procházel v sobotu před svým bytem v malajsijské metropoli, ukončilo jeho život nejméně 14 kulek vystřelených dvěma muži na motocyklech. Batšova rodina obvinila z vraždy agenty izraelské tajné služby Mosad, totéž ve středu tvrdily i bezpečnostní zdroje amerického listu The New York Times.

Místní lidé nesou rakev Fádího Batše, kterého údajně zabil Mosad. foto: ČTK

Odborník na drony Batš sice učil korán a pracoval jako imám v jedné z mešit na předměstí Kulala Lumpuru, to mu ale sloužilo jen jako krytí – ve skutečnosti byl technologickým expertem vojenského křídla palestinského radikálního hnutí Hamás.

Jeho zabití bylo podle zdrojů deníku součástí širší operace, kterou nařídil šéf Mosadu Jossi Cohen. Jejím cílem byla likvidace projektu, v jehož rámci vysílal Hamás ty nejschopnější vědce a inženýry z Pásma Gazy do zahraničí, aby tam shromažďovali know-how o zbraních, které by radikálům pomohly v boji proti židovskému státu.

Batš měl mimo jiné sloužit jako prostředník v komunikaci se severokorejským režimem kvůli dodávce zbraní do Gazy právě přes Malajsii. Egyptské úřady nedávno zadržely zásilku severokorejské komunikační techniky určené pro navádění střel. Technika měla skončit v Gaze a Batš měl podle tajných služeb obchod vyjednat.

Rakev Batše odvází z nemocniční márnice.
Lidé vynáší rakev Fádího Batše, kterého údajně zabil Mosad.

Malajsie, stát s převážně muslimským obyvatelstvem, se dlouhodobě angažuje v blízkovýchodním konfliktu jako zastánce Palestinců. S Izraelem nemá diplomatické vztahy a hnutí Hamás ji údajně považuje za ideální místo, kde by jeho experti mohli vyvíjet vyspělé zbraňové systémy.

V pondělí malajsijská policie zveřejnila snímky obou mužoů podezřelých z Batšovy vraždy s tím, že na ně upozornila bezpečnostní složky na hranicích země. Oba podezřelí jsou podle vizáže buď Evropané, nebo lidé z Blízkého východu. Izraelský ministr obrany Avogdor Lieberman odpovědnost Mosadu za zabití vědce odmítl s tím, že se Batš stal obětí vnitropalestinských sporů. Hamás pak přiznal, že byl Batš jeho členem.

Vražda Batše není prvním podobným činem proti odborníkům Hamásu ve světě. Už v roce 2011 byl na Ukrajině unesen palestinský eletroinženýr Dirár abú Sísí, který týden po únosu skončil v izraelském vězení. Zde si odsedí 21 let, mimo jiné i za pomoc Hamásu při výrobě raket

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.