Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
7. dubna 2018 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při páteční střelbě v Gaze zemřel palestinský novinář, přestože měl vestu s nápisem „press“

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak v pátek opakuje stejná situace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se tak v pátek opakuje stejná situace... | foto: Lidové noviny

GAZA Mezi devíti oběťmi páteční izraelské střelby při palestinských protestech na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem je také palestinský novinář Jásir Murtadža. Oznámilo to v sobotu ministerstvo zdravotnictví vlády spravující pásmo Gazy.

Murtadža pracoval pro agenturu Ajn, která působí v Gaze. Izraelská střela ho zasáhla do hrudníku, i když byl ve vestě s anglickým nápisem Press a od hraničního plotu byl vzdálen podle kolegy 250 metrů. Ministerstvo oznámilo, že muž zemřel na následky těžkého zranění. Jeho pohřbu se v sobotu zúčastnily stovky lidí. Izraelská armáda tvrdí, že vojáci stříleli jenom na „provokatéry“. Okolnosti novinářova případu vyšetřuje.

Pátek byl v pořadí druhým dnem velkých protestů na hranici Pásma Gazy za návrat uprchlíků a ukončení izraelské blokády pásma. Před týdnem, 30. března, přišlo o život 19 Palestinců, tento týden dalších devět. Raněných je dohromady přes 2000. Podle palestinského svazu novinářů bylo v pátek kromě Murtadži zraněno šest dalších novinářů, rovněž označených logem tisku.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v sobotním prohlášení Izrael za postup proti protestům odsoudil. Vyzval palestinské zástupce při OSN, Lize arabských států a Evropské unii, aby prosazovali nutnost učinit izraelskému zabíjení přítrž.

Podle mluvčího izraelského ministerstva obrany se pátečního protestu zúčastnilo 20 000 Palestinců. Směrem k plotu házeli kamení a zápalné lahve. Armáda tvrdí, že vojáci v několika desítkách případů zabránili demonstrantům hranici překročit do Izraele. Nejmladší z pátečních obětí bylo 17 let, nejstarší 45. Murtadžovi bylo 30 roků.

Protesty potrvají šest týdnů

Současné protesty začaly 30. března, kdy si každoročně Arabové připomínají výročí smrti šesti izraelských Arabů při manifestaci proti izraelské konfiskaci arabského území v roce 1976. Izraelská vláda tehdy nařídila zábor půdy v Galileji, kde žije hlavně arabské obyvatelstvo. Tehdejší premiér Jicchak Rabin řekl, že konfiskace by měla být ušetřena zemědělská půda a že majitelé zabraných pozemků budou odškodněni. Arabští obyvatelé, kteří dnes tvoří víc než 17 procent izraelského obyvatelstva, proti vyvlastnění začali protestovat blokádou silnic. Izraelské zásahové jednotky proti nim použily ostré náboje a šest lidí přišlo o život.

Současné protesty v Pásmu Gazy Palestinci označují za „velký pochod návratu“ lidí, kteří odešli ze svých domovů po založení Izraele roku 1948. Protesty mají trvat šest týdnů a vyvrcholit mají při květnových oslavách 70. výročí vzniku Izraele, což si Palestinci připomínají jako nakbu - katastrofu.

Vedení Hamásu, jež vládne Pásmu Gazy, akci vydává za protest proti izraelské blokádě. Izrael tvrdí, že chce Hamás akce zneužít a dostat do Izraele své lidi. Proto armáda ohlásila, že bude střílet na lidi, kteří budou v těsné blízkosti hraničního plotu.

Smyslem blokády, k níž se připojil i Egypt, který s pásmem sousedí, je oslabit Hamás. Skupina, v jejímž programu je zničení Izraele, vyhrála volby v roce 2006 a od roku 2007 pásmu vládne. Izrael s Hamásem svedl tři války, jimž většinou bezprostředně předcházela raketová palba z pásma.

Ekonomika v pásmu je v troskách, míra nezaměstnanosti se blíží podle palestinských údajů 50 procentům. Dvoumilionové pásmo má denně k dispozici jen několik hodin elektřiny, z kohoutků neteče pitná voda a pobřeží je znečištěné odpadem.

Izrael trvá na tom, že blokáda je zaměřena jenom na Hamás. Do pásma pouští zásilky s humanitární pomocí a stavebním materiálem a chce opatření dále uvolňovat, pokud to bezpečnostní situace umožní. Mezinárodní instituce včetně Světové banky a OSN ale volají po podstatném zmírnění.

K čemu mají protesty dospět, naznačil v pátek Jahjá Sinvár z vedení Hamásu, když řekl s odkazem na Izrael: „Počkejte si na naši velkou akci, kdy prorazíme hranice a pomodlíme se v Al-Aksá.“ Mešita Al-Aksá je v Jeruzalémě a obyvatelé pásma Gazy se tam dostanou jen se svolením Izraele.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...