10. dubna 2018 10:45, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž v domažlickém azylovém domě postřelil 2 policisty a spáchal sebevraždu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Incident se stal v charitním azylovém domě v Kozinově ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Incident se stal v charitním azylovém domě v Kozinově ulici. | foto: Petr Ježek, iDnes.cz

DOMAŽLICE Psychiatrický pacient dopoledne postřelil v azylovém domě v Domažlicích dva policisty služební zbraní jednoho z nich a pak se zastřelil ranou do hlavy. Policisté nejsou v ohrožení života, věcí se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Jiří Lodr, Ředitel Diecézní charity Plzeň, pod niž azylový dům patří, uvedl, že donedávna bezproblémový pacient byl klientem domova přes rok. Dnes měl být po zhoršení stavu převezen k hospitalizaci.

„Při střelbě skutečně byla použita jedna ze služebních zbraní příslušníka Policie ČR. Teprve až po vyhodnocení informací a představě, co se stalo, bude možné poskytnout informace, jestli se bude případem GIBS dále zabývat či nikoliv,“ řekl ČTK mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Při střelbě v Domažlicích byli zraněni dva policisté.
Policejní mluvčí neuvedla, kde muž vzal zbraň, ani jak byli policisté zraněni.

Lodr sdělil ČTK, že řád charitních zařízení klientům zbraň nedovoluje. „Osobní prohlídky u klientů ale samozřejmě dělat nemůžeme,“ podotkl. Pracovníci domažlického azylového domova v Kozinově ulici podle něj nevěděli o zbrani, kterou by muž mohl mít.

Čtyřiatřicetiletý pacient v azylovém domě nespolupracoval s posádkou rychlé zdravotnické pomoci, ale nejevil známky agresivity, uvedla Andrea Divišová z krajské zdravotnické záchranné služby. Odmítl prý nastoupit do sanitky. Záchranáři si přizvali k asistenci policejní hlídku, aby jej mohli převézt do nemocnice.

„Při příjezdu na místo policisté zjistili, že muž utekl od záchranářů do domu, a proto jej následovali. V průběhu úkonu došlo k incidentu a ke střelbě. Pracujeme i s verzí, že muž vytáhl policistovi služební zbraň. Nyní musíme objasnit, jak se vše stalo,“ řekla policejní mluvčí Martina Korandová. Oba zranění policisté, kteří byli převezeni do Domažlické nemocnice, budou vyslechnuti. „PČR musí situaci zanalyzovat a přijmout opatření, aby k podobným neštěstím nedocházelo,“ uvedl na twitteru ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

Schizofrenik byl klientem domu od října 2016, protože se náhle ocitl bez bydlení, naposled hospitalizován byl loni v květnu a v červnu. „Byl plně kompenzován, jeho stav byl plně stabilizován a spolupracoval na odstranění svých problémů,“ popsal Lodr. Poslední měsíc ale muž odmítal brát léky a chodit ke své lékařce. Jeho stav se zhoršil v noci na dnešek, ráno byla proto přivolána psycholožka.

Postřelení policisty ve službě je v České republice poměrně výjimečné

V posledních deseti letech použil střelnou zbraň například v září 2008 několikanásobný vrah Roman Postl, který v Ústeckém kraji při útěku zastřelil osmadvacetiletého policistu. O rok později při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli kriminalista a recidivista, policistu zasáhla odražená kulka ze služební zbraně. V březnu 2012 byli při zatýkání dvojice lupičů na jihu Čech u hranic s Rakouskem zraněni dva policisté, podle všeho je zranily odražené kulky.

V prosinci 2013 pak Kosovan Skender Bojku v obci Herink u Prahy postřelil před domovní prohlídkou policistu z Útvaru rychlého nasazení. Bojku se hájil tím, že střílel v sebeobraně, policisty pokládal za lupiče.

ČTK
  • 3Diskuse