Lidovky.cz

Bavorská vláda couvla. Kříže nemusí být v divadlech a na univerzitách, jinak všude

Svět

  6:00
MNICHOV/PRAHA - V Bavorsku vstoupil v pátek v platnost zákon zařizující pověšení krucifixu v každé státní budově. Značná část populace s kontroverzním zákonem nemá problém, jelikož kříže jsou v Bavorsku běžnou záležitostí. Protestují však studenti i církevní hodnostáři. Vláda nakonec udělila několik výjimek.

Krucifix na stěně bavorského úřadu. foto: Reuters

Když v Bavorsku odsouhlasili zákon, že v každé státní budově v regionu musí blízko vchodu viset na stěně „jasně viditelný“ krucifix, nebyl starosta města Deggendorf Christian Moser příliš znepokojen náboženským symbolismem. Kříže totiž v malém městě na Dunaji visely již na mnoha místech.

Bavorsko zakáže muslimkám zakrývání obličeje na veřejnosti

Jeden v Moserově kancelář, další pak v oddací síni, kde probíhají civilní svatby. Bez křížů se neobešly ani stěny v hasičské stanici, či téměř všechny školní učebny. „Je to o kultuře, ne o náboženství,“ uvedl pro New York Times starosta Moser.

Podobně se k zákonu staví i premiér Bavorska Markus Söder, jehož Křesťanská socialistická unie (CSU) zákon prosadila. Podle něj Kreuzpflicht tedy „povinnost kříže“ byla vytvořena, aby posílila bavorskou identitu po náporu muslimské imigrace.

Bavorsko bylo totiž v přední linii uprchlické krize v roce 2015. Velká část téměř jednoho milionu migrantů, kteří do Německa v rámci krize dorazili, prošla právě přes Bavorsko. Migrační vlna značně zvýšila popularitu protiimigrantské strany Alternativa pro Německo (AfD) a CSU se snaží i tímto zákonem získat zpět své voliče.

„Chceme dát tím jasný signál, že lidé si přejí zdůraznit svou identitu,“ uvedl pro média premiér Söder, když si sám na stěnu své kanceláře zavěsil kříž. I podle něj by kříž měl být vnímán spíše jako bavorský kulturní symbol, než jako náboženský.

S tím však nesouhlasí hlavně zástupci církve. Krucifix by podle nich neměl být zneužíván k politickému boji. Krok Söderovy vlády vyvolal negativní reakce ze strany katolické církve včetně kardinálů a biskupů, kteří zákon nazvali kontroverzním a rozdělujícím společnost.

„Krucifix je opravdový náboženský symbol. Neměl by být snížený na folklórní objekt a jeho pověšení by nemělo být regionální zvyklostí,“ uvedl würbergský biskup Franz Jung.

Stejně tak se k vládnímu zákonu staví i protestantská teoložka Johanna Habererová, která jej nazvala velkou chybou. „V Bavorsku máme dost krucifixů. Söder se snaží zneužít kříž, zneužít náboženský symbol,“ uvedla pro deník The Guardian.

Vláda ustoupila

Některé veřejné instituce včetně škol a muzeí uvedly, že se zákonem řídit nebudou a to i přes případné legální postihy. Studenti univerzit napříč celým Bavorskem také uvedli, že budou proti zákonu protestovat. V obavě z nepokojů nakonec vláda couvla a vydala výjimku ze zákona. Kříže tak nakonec nemusí viset v divadlech a na univerzitách.

Bavorsko patří k regionům s nejvyšší hustotou katolické populace v Evropě. Při posledním sčítání lidu se ke katolické církvi hlásilo padesát procent populace a dalších devatenáct procent k protestantské církvi. Čtyři procenta lidí v zemi jsou pak muslimové.

Nový zákon o vyvěšování křížů podporuje podle průzkumu agentury Infratest téměř 56 % obyvatel. Nejsilnější podporu má zákon u voličů AfD a CSU, zatímco nejmenší podporu zákonu vyjadřují voliči Zelených.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.