Lidovky.cz

Medvěděv varuje před vstupem Gruzie do NATO. Hrozil by prý ‚strašlivý konflikt‘

Svět

  11:42aktualizováno  12:45
MOSKVA/PRAHA - Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý při příležitosti desátého výročí krátké války s Gruzií o odštěpeneckou provincii Jižní Osetie varoval před „potenciálním strašlivým konfliktem“ v případě, že by Gruzie byla přijata do Severoatlantické aliance. Silné prohlášení adresoval Gruzíncům ve dnech, kdy na jejich území probíhá vojenské rozsáhlé cvičení, jehož se účastní jednotky NATO.

Helikoptéry UH-60 Black Hawk Na cvičení v Gruzii. foto: Reuters

Během srpnové války v roce 2008 byl Medveděv ruským prezidentem a po skončení bojů rozhodl o ruském uznání nezávislosti Jižní Osetie a další separatistické gruzínské provincie, Abcházie.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv při rozhovoru.

„To (přijetí Gruzie do NATO i bez Abcházie a Jižní Osetie) by mohlo vést k potenciálnímu konfliktu, nade vší pochybnost, protože pro nás Abcházie a Jižní Osetie jsou samostatné státy, s nimiž máme přátelské vztahy, jakož i státy, v nichž jsou naše vojenské základny. Pokud na ně jiná země hledí jako na své území, chápeme, že to může vést k velice vážným následkům,“ řekl Medveděv deníku Kommersant. 

„Doufám, že vedení NATO přece jen pochopí, že nemá v tomto směru nic podnikat,“ řekl ruský premiér a varoval, že Rusko chápe rozšiřování aliance jako své „absolutní ohrožení“.

Snaha přijmout Gruzii do NATO je podle Medveděva „naprosto neodpovědná“ a jde o „ohrožení míru“, protože Gruzie hledí na „jistá území, z ruského hlediska státy, jako na své“. Přijetí země s nevyřešenými územními spory do aliance by mohlo „vyprovokovat strašlivý konflikt“, a tak nedokáže pochopit, k čemu by to bylo dobré. Zrovna tak by se prý do NATO dalo přijmout Kosovo, anebo mezinárodně neuznaná Severokyperská turecká republika.

Američtí vojáci během vojenského cvičení „Noble Partner 2018“ c Gruzii.
Vojáci na národním cvičení.

Medveděv rovněž uvedl, že Rusko nemůže přistupovat lhostejně ke skutečnosti, že NATO na rozdíl od Varšavské smlouvy nadále existuje, rozšiřuje se a snaží se zapojit do aliance čím dál více zemí.

„Státy NATO, ať říkají naši kolegové z aliance cokoliv, stejně hledí na Rusko jako na potenciálního protivníka. Je naprosto zjevné, že jejich vojenské možnosti, včetně jaderné triády, míří na Ruskou federaci. To je bohužel fakt,“ řekl ruský premiér.

„A když se prstenec okolo naší země začíná svírat a množství zemí v NATO se stále zvětšuje a zvětšuje, nemůže nás to neznepokojovat. Protože v tomto případě jde nejen o strategické jaderné síly, ale i o taktické jaderné zbraně, které při přiblížení k ruským hranicím dostávají strategické kvality, jakož i o nejaderné prostředky, které v současnosti jsou vzhledem k vysoké přesnosti s to způsobit ohromné škody,“ vysvětlil šéf vlády.

Rusko okupuje Gruzii, tvrdí prezident

Gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili v úterý na oplátku obvinil Rusko z hybridní války, agrese a z okupace gruzínského území, tedy separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie, které se od Gruzie s ruskou pomocí odtrhly na počátku 90. let. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií, která vypukla právě před deseti lety.

Margvelašvili při přijetí místopředsedy ukrajinské vlády a ministrů zahraničí Litvy, Lotyšska a Polska prohlásil, že „okupace“ začala nikoli v srpnu 2008, ale mnohem dříve, v letech 1991 a 1992, kdy „Rusko za pomoci hybridní války odtrhlo od ústřední vlády Gruzie dva její regiony“.

„Nesmíme se bát nazývat věci pravými jmény - to, co dělalo a dělá Rusko proti svrchovanému státu, je válka mezi Ruskem a Gruzií, je to agrese, je to okupace a je to popření všech mezinárodních norem,“ citovala gruzínského prezidenta agentura Interfax.

Ukrajina, Litva, Lotyšsko a Polsko ve společné prohlášení k desátému výročí „ruské vojenské agrese proti Gruzii“ potvrdily podporu gruzínské svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti. Zdůraznily také, že „doby omezené svrchovanosti v Evropě“ minuly a že každá země, včetně Gruzie, má právo svobodně rozhodovat o své zahraniční politice a spojenectví.

Cvičení na obou stranách

V Gruzii 1.srpna začalo rozsáhlé vojenské cvičení, uspořádané společně se Severoatlantickou aliancí. Cvičení začalo jen několik dnů před desátým výročím krátké rusko-gruzínské války o kontrolu nad separatistickou gruzínskou provincií Jižní Osetie.

Manévrů, které potrvají do poloviny srpna, se účastní více než tři tisícovky vojáků z Gruzie a tuctu dalších zemí, včetně USA, Británie, Francie, Německa a Turecka. USA na cvičení vyslaly obrněná vozidla Stryker a Bradley, tanky M1A2, bitevní vrtulníky AH-64 a helikoptéry UH-60.

Gruzínský ministr obrany Levan Izorija označil cvičení Noble Partner 2018 za důkaz, že „Gruzie se těší rostoucí podpoře v řadách našich strategických partnerů, členských států NATO“.

Rusko naopak uspořádá vojenské cvičení v Abcházii, která se odtrhla od Gruzie spolu s Jižní Osetií. Do Abcházie podle agentury TASS začátkem srpna přiletěla jednotka ruských vrtulníků, samo cvičení se má konat od 10. do 15. srpna. Zúčastní se jej 2500 vojáků s 600 kusy vojenské techniky a i s bitevními vrtulníky Ka-52 a Mi-28N.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.