Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tři střelci ve vagonu metra plného cestujících v centru Prahy. Policie chystá obří cvičení

Bezpečnostní cvičení simulující útok střelce v metru, které se uskutečnilo v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní cvičení simulující útok střelce v metru, které se uskutečnilo v... | foto: Policie ČR

PRAHA Tři ozbrojení střelci, desítky zraněných cestujících a více než stovka policistů. Kvůli stále četnějším teroristickým útokům v evropských metropolích se Praha rozhodla uspořádat bezpečnostní cvičení, jež má prověřit připravenost města na podobné události. Uskuteční se 20. června ve stanici metra Muzeum na lince C. Vyjde na půl milionu korun.

Akce s názvem Muzeum 2018, kterou iniciovala přímo pražská primátorka Adriana Krnáčová, proběhne v nočních hodinách, tedy v době, kdy nejezdí metro. A to proto, aby nebyl narušen jeho běžný provoz ani povrchová doprava na magistrále u Václavského náměstí.

„Návrh uspořádat cvičení „Muzeum 2018“ vychází z potřeby procvičit připravenost osob a techniky k efektivní eliminaci následků teroristického útoku, který by s největší pravděpodobností proběhl v místě s velmi vysokou koncentrací osob a způsobil značné lidské a materiální škody s následnými negativními dopady na chod metropole,“ píše se v magistrátním materiálu.

Taktické cvičení, na jehož realizaci Praha vyčlenila půl milionu korun, bude simulovat teroristický útok provedený ve stanici metra třemi ozbrojenými pachateli. Dva budou zneškodněni policií, třetí spáchá sebevražedný útok ve vagónu metra s pomocí výbušniny na těle. Ve dvou soupravách metra budou tou dobou ve stanici přibližně tři stovky cestujících. Mnoho z nich bude zraněno.

Cvičení v červnu 2013 proběhlo od jedné do třetí hodiny ráno v obou patrech...
Jedna z figurantek během cvičení v roce 2016.

„Za posledních několik let se jedná o největší cvičení tohoto rozsahu. Pokud nepočítáme protipovodňová cvičení, u kterých se však procvičují jiné věci,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vedle figurantů, kteří budou představovat cestující, se cvičení zúčastní zhruba 150 policistů, 45 pražských strážníků, 40 záchranářů, 30 hasičů a zaměstnanci magistrátu či dopravního podniku.

Protipovodňová cvičení i útok náklaďákem do davu

Jakým způsobem se strážci zákona na cvičení připravují, nechce pražská policie z taktických důvodů komentovat. „Rezidenty i návštěvníky Prahy budeme o cvičení informovat odpovídajícím způsobem s dostatečným časovým předstihem,“ tvrdí policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Cvičení: policisté zasahují v metru proti ozbrojenému pachateli.

Cvičení: policisté zasahují ve stanici metra Florenc proti ozbrojenému pachateli, červen 2013.

Zásah po teroristickém útoku budou hasiči spolu s policií a záchrannou službou nacvičovat také v květnu. Půjde o nácvik po útoku nákladního automobilu na dav lidí. Podle plánu cvičení HZS budou složky Integrovaného záchranného systému trénovat v pražských Modřanech.

Obdobný test složky Integrovaného záchranného systému (IZS) absolvovaly již v červnu 2013. Tehdy policisté zasahovali proti střelci v obou patrech stanice metra Florenc. Poslední podobná akce se v hlavním městě uskutečnila naposledy před třemi lety. Jejím cílem bylo procvičit kroky při útoku špinavou bombou.

Kromě zmíněných bezpečnostních cvičení chystá magistrát letos v září ještě protipovodňové cvičení v Karlíně a Libni. Náklady budou 2,1 milionu korun a prověřena bude stavba hrází i postupy záchranářů. Loni město procvičilo stavbu protipovodňových zábran v Troji, předtím v Holešovicích.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!