Lidovky.cz

Seznamte se, Sacklerovi. Léky miliardářů spustily epidemii, která zabíjí více lidí než zbraně

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Návyková látka OxyContin způsobila v USA opiátovou epidemii a vydělala rodině Sacklerových miliardy dolarů. Přesto se o jejích členech hovoří především jako o milovnících umění.

Raymond Sackler s manželkou. foto: Twitter.com

Lžička má zakalené dno, její rukojeť je ohnutá, aby dodala stabilitu člověku, který ji nahřívá. Vypadá jako ty, které používají narkomani, aby si na ní připravili drogu. Je zde však jeden zásadní rozdíl – tato lžička váží přes 360 kilogramů. Jako formu protestu proti společnosti Purdue Pharma se ji před sídlem firmy rozhodl vystavit 49letý Domenic Esposito.

Ničí životy, vydělávají miliardy. Za opiátovou epidemií v USA stojí farmaceutické firmy

Jeho boj proti společnosti, již vlastní miliardářská rodina Sacklerových, začal přibližně před rokem. Jeho devatenáctiletý bratr Danny totiž po úrazu dostal jako uklidňující lék OxyContin, který vyrábí právě Purdue Pharma. A stejně jako tisíce dalších lidí začal být na opiátu závislý. Cesta k heroinu už pak byla krátká.

„Zpackalo mu to dvanáct let života,“ uvedl pro deník Le Monde Esposito. „Matka mi často volala. Plakala. Říkala, že zase našla nějaké zbytky na lžičkách. A lžička se tak stala symbolem hrůzného boje, který moje rodina vede.“

„Ani jeden další,“ stojí na plakátu ženy, která protestuje před společností Purdue Pharma. Ta vyrábí nebezpečné opioidové léky na bolest. Její vlastníci, rodina Sacklerova, patří mezi nejbohatší lidi v USA.

Podle posledních dat Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zemře denně na území USA kolem 130 lidí na předávkování opiáty, což je dokonce více než počet úmrtí způsobených střelnými zbraněmi (108 lidí denně). V současnosti jde doslova o epidemii, již způsobila společnost Purdue Pharma a Sacklerovi. Bratři Sacklerové, synové židovských imigrantů z Polska a severošpanělské Galicie narození v New Yorku, se vydali na dráhu psychiatrie a po dokončení vysokých škol společně založili malou farmaceutickou firmu v Greenwich Village, se kterou v 50. letech minulého století začali prodávat léky jako Betadine (dezinfekce) a šířili velkou marketingovou kampaň na tlumicí lék Valium (diazepam). Cílili především na lékaře předepisující jejich léky a byli velice úspěšní v jeho propagaci.

Právě tento zajetý systém jim následně umožnil rozšíření vysoce návykového OxyContinu, s nímž rodina přišla na trh v roce 1996. Jejich prodejci tvrdili, že se jedná o převratný lék – rychle uleví od bolesti, úleva trvá až dvanáct hodin a není návykový. Pilulky se začaly předepisovat téměř jako aspirin i na ty nejbanálnější bolesti a Sacklerovi vydělávali miliardy.

Když se pak po jedenácti letech ukázalo, že o svém produktu lhali a OxyContin je vysoce návykový, měla rodina již jmění ve výši 10 miliard dolarů. Ačkoliv museli zaplatit obětem závislosti milionové odškodné, odhadoval loni magazín Forbes majetek rodiny na 13 miliard dolarů (299 miliard korun).

Tři větve, které se nesnesou

Rodina je dnes známá především svým uměleckým mecenášstvím. Plaketa s jejím jménem se objevuje na Metropolitním a Guggenheimově muzeu v New Yorku, Národní portrétní galerii v Londýně či pařížském Louvru.

Rodina Sacklerů má tři větve odvozené od tří bratrů zakladatelů – Arthura, Mortimera a Raymonda – a k harmonickému soužití má daleko.

Arthurova rodina se snaží od všech záležitostí s OxyContinem distancovat. Svůj akciový podíl v Purdue Pharmě prodala po Arthurově smrti v roce 1987, tedy ještě před vynalezením silně návykového léku. I tak ale od přeživších bratrů získali Arthurovi blízcí na 22,5 milionu dolarů (518 milionů korun).

„Domnívám se, že by s masovým prodejem OxyContinu nesouhlasil,“ uvedla pro britský deník The Guardian letos v únoru třetí Arthurova manželka Jilian, která je přesvědčená, že prodej tohoto léku spustil v USA opiátovou epidemii a jeho propagace nebyla správná.

Na galerii Serpentine Sackler Gallery, jejíž futuristický design vytvořilo studio Zaha Hadid Architects, rodina ve velkém přispívala.

Rodina Mortimera Sacklera tolik otevřená k rozhovorům s médii není. Samotný Mortimer zemřel v roce 2010 ve věku 93 let a před smrtí žil střídavě v Londýně, Švýcarsku a na francouzské Riviéře. Hrával tenis a rád se věnoval charitě. Dokonce se stal čestným britským rytířem za zásluhy v oblasti vědy. Jeho sedm dětí se věnuje různým aktivitám – například nejmladší Mortimerova dcera Sophie se provdala za anglického kriketového hráče Jamieho Dalrymplea – a tři z nich zůstávají v čele Purdue Pharmy.

Nejmladší z bratrů Raymond zemřel v roce 2017. V čele Purdue Pharmy zůstával až do svého konce a ostatně jeho rodina byla ve firmě nejaktivnější. Po jeho smrti se do vedení dostali synové Richard a Jonathan. Oba se angažují ve veřejném životě a podporují neokonzervativní politiky.

Rodiny Mortimera a Raymonda dlouhodobě odmítají situaci komentovat. Výpovědi by jim kvůli soudu mohly uškodit – na Sacklerovy je podáno na 1600 žalob. Poslední soud prohráli na konci března, a musí tak zaplatit přes 6,2 miliardy korun jako odškodné rodinám obětí závislostí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.