Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ničí životy, vydělávají miliardy. Za opiátovou epidemií v USA stojí farmaceutické firmy

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - V posledních letech umírá v USA rekordní počet lidí na předávkování opiáty. Podle dat z Centra pro kontrolu nemocí a prevenci zemřelo v USA za poslední 20 let na 700 tisíc lidí na předávkování. Nejde však jen o závislé na heroinu a syntetických drogách, většina je závislá na lécích na předpis.

Oxycontin je lék na bázi opioidů, což jsou syntetické nebo polosyntetické látky svými účinky podobné opiátům. Firma Purdue Pharma úspěšně přesvědčila generaci doktorů, že lék není návykový ani zdraví škodlivý, pomocí „odborných“ publikací a studií. Ti je proto hojně předepisovali pacientům. foto: ČTK/AP

„Jednou jsem tolik potřeboval dávku, že jsem praštil do zdi tak silně, až jsem si zlomil několik prstů, jen aby mi doktor předepsal léky,“ popisuje jeden z mužů stav, který mu přivodila závislost na lécích. A není jediný. Ve skupině před kamerou televize Al Jazeera America jsou s ním další a všichni tento stav znají, stejně jako někoho, kdo zemřel na předávkování. Podle posledních dat Centra pro kontrolu nemocí zemře denně na území USA kolem 130 lidí na předávkování opiáty. Předávkování běžně předepsanými drogami v letech 1999-2017 mělo na 400 tisíc obětí, tedy více, než syntetické opiáty a heroin.

Zeptali jsme se vědců: Jak opiáty a jiné drogy působí na zorničky člověka?

Ačkoliv se se závislostí na lécích potýkaly Spojené státy po většinu 20. století, kritických rozměrů dosáhla opiátová epidemie až po roce 1996. Tehdy se totiž rozšířil lék zvaný OxyContin, k čemuž ve velkém přispěli američtí lékaři. Proto, když v červnu loňského roku měl padnout jeden z prvních velkých rozsudků, byla veřejnost napjatá. Lékař Barry Schultz byl odsouzen ke 157 letům vězení.

„Zprávy vyšetřovatelů ukázaly, že Schultz v 16měsíčním období, kdy byl sledován, předepsal svým pacientům na 800 tisíc tablet opiátů,“ informovala tehdy americká televize CBS. Schultz například svým pacientům nařizoval, aby denně brali 60 pilulek silně návykového OxyContinu, což je extrémně přehnaní dávka.

Schultz byl však jen malá ryba. Za šířením opiátové epidemie stojí především velké farmaceutické společnosti a i na ně po letech došlo. Letos v polovině února se tak například před soudem v Bostonu objevila šestice vysoce postavených manažerů společnosti Insys Therapeutics. Čelí obvinění z podplácení lékařů, aby předepisovali vysoce návykový sprej.

Firma měla vyplatit pěti lékařům z Manhattanu na 800 tisíc dolarů, hradit drahé večeře či striptérky - z jedné z nich se nakonec stala obchodní zástupkyně a lékaře přesvědčovala při intimních chvilkách. Insys Therapeutics se ale jeví nicotně v porovnání se společností Purdue Pharma, kterou vlastní rodina miliardářů Sacklerových. Ta v současnosti čelí tisícům žalob.

Miliardy z opiátů

Osm členů rodiny Sacklerových bylo v lednu letošního roku obviněno z „osobní zodpovědnosti“ na vyvolání a rozšíření celé opiátové krize. Firma totiž dlouhodobě lhala lékařům i veřejnosti o síle závislosti, kterou její léky vyvolávají, a tvrdila, že závislost vznikne pouze u jednoho procenta pacientů.

Soudní dokumenty z letoška ukázaly, že Purdue Pharma rozhodně nechtěla nést zodpovědnost a vinila ze závislosti své zákazníky. V doposud utajeném emailu z roku 2001 napsal syn zakladatele společnosti Richard Sackler, že firma „musí udeřit na všechny závislé. To oni jsou problémem a viníky. Jsou to bezohlední kriminálníci.“ Sacklerovi se však nebáli zajít ještě dál a pokusili se vydělávat peníze i na závislostech, které jejich léky vytvořily, a zakládali ústavy pro léčbu závislostí.

Ve výsledku tak tedy Purdue Pharma vinila ze závislosti na lécích své klienty, kterým lhala o míře návykovosti svých léků, a platila horentní sumy lékařům za předepisování léků ve velkém. Rodina totiž na lži o míře návykovosti kvalitně vydělávala. Jen mezi lety 2008-2012 si členové rodiny Sacklerů přišli na 4 miliardy dolarů (91 miliard korun). A neplatila jen doktorům.

Podle amerického Centra pro zodpovědnou politiku se na výplatní pásku Purdue Pharma dostali i politici. Skrze desítku lobbistů vyplatila rodina Sacklerových za poslední dva roky přes dva miliony dolarů (45 milionů korun) převážně republikánským politikům. Od manželky zakladatele Purdue Pharma ale dostali v přepočtu na 2,6 milionu korun i demokratická senátorka Elizabeth Warrenová a senátor za stát New Jersey Cory Booker. Oba se budou příští rok ucházet o pozici prezidenta USA.

Sponzorství mělo dlouhodobý charakter. Richard Sackler zase již v roce 2012 podpořil v několika tisíci dolarů republikána Mitta Romneyho, který stanul proti v prezidentských volbách proti Baracku Obamovi, a straně věnoval na 4 miliony korun. Jeho bratranec Mortimer zase věnoval republikánům na 14 milionů korun.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...