Lidovky.cz

Albánský prezident obvinil Sorose z pokusu destabilizovat zemi při volbách. Žádné důkazy ale neměl

Svět

  7:59
Tirana - Albánský prezident Ilir Meta obvinil amerického miliardáře Georgeho Sorose, že způsobil krizi kolem nedělních místních voleb. Opozice je bojkotovala a Meta sám se je kvůli napjaté politické situaci pokusil přeložit na říjen.

Albánský prezident Ilir Meta neměl žádné důkazy, které by potvrdily Sorosovu vinu. foto: ČTK

Důkazy pro svá tvrzení Meta nepředložil, uvedl server Balkan Insight. Výsledky voleb měly být vyhlášeny v úterý, ale oznámení bylo odloženo.

EU se musí probudit. Hrozí jí kolaps, varuje Soros

Meta označil volby bez účasti opozice za „frašku“ a za domácí i mezinárodní spiknutí proti albánské demokracii, měly podle něj destabilizovat zemi. Za tento „komplot s cílem zcela uchvátit stát“ učinil zodpovědným amerického miliardáře a filantropa Sorose. Podle Mety se však podařilo tomuto tajnému plánu zabránit.

Hlava albánského státu nenabídla pro svá tvrzení žádné důkazy, které by ozřejmily, v čem mělo spiknutí spočívat, ani jakým způsobem se jej podařilo zmařit. Soros se v minulosti stal terčem mnoha konspiračních teorií, které ho vinily z politických machinací. Podle serveru Balkan Insight je často šíří ti, kdo odmítají jeho podporu liberální demokracii.

George Soros.

Volby vyvolaly ústavní krizi a jsou označovány za test demokracie v této západobalkánské zemi, která usiluje o členství v Evropské unii. Opoziční strany, mezi něž patří i politické uskupení Metovy manželky, volby bojkotovaly a označily je za protiústavní. Zhruba v polovině volebních okrsků tak byli lidé z vládní Socialistické strany (PSSh) jedinými kandidáty.

Meta dále řekl, že spiknutí mělo proběhnout v neděli, ale neuspělo, neboť se „Albánci nenechali vyprovokovat“. Opozice přitom dříve tvrdila, že konání voleb nedopustí, avšak nakonec tak neučinila.

Bombu v poště dostali po Sorosovi i Clintonovi, Obama, Bílý dům a CNN

Podle agentury AP se hlasování zúčastnilo pouze 21,6 procenta oprávněných voličů. Mezinárodní pozorovatelská mise OBSE ODIHR konstatovala, že téměř naprostá neúčast opozice neumožnila voličům učinit v hlasování jakoukoliv smysluplnou volbu a že se tedy konaly „s malým ohledem na zájmy voličstva“. Socialisté nicméně tvrdí, že účast byla dostatečné na to, aby volby mohly být považovány za legitimní.

S tím Meta nesouhlasí a v prohlášení vyzval k předčasným parlamentním volbám.

Vláda premiéra Ediho Ramy nyní bude kontrolovat kromě centrální vlády i místní samosprávu. Už nyní je obviňována, že ovládla i ty státní instituce, které mají být nezávislé. Proti usurpaci moci premiérem Ramou a údajnému spolčení s organizovaným zločinem již několik měsíců protestují opoziční strany v čele s pravicovou Demokratickou stranou (PDSh). Její poslanci v březnu složili mandát a opustili parlament.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.