Lidovky.cz

‚Putin je skřítek Dobby, Hillary sadistická sestra.‘ Británii povede premiér s nevybíravým slovníkem

Svět

  13:07
LONDÝN/PRAHA - Novým britským premiérem bude bývalý starosta Londýna a exministr zahraničí Boris Johnson. Kontroverzní politik, který se proslavil urážlivými výroky, smyšlenými články i visením na provaze, porazil svého soka Jeremyho Hunta a stal se šéfem Konzervativní strany. V reakci by mělo podat demisi 12 členů vlády.

Londýnský starosta Boris Johnson přišel fandit sportovcům o Victoria parku, zůstal však viset na tamní atrakci - visutém laně. foto: Reuters

„Moje šance, že se stanu premiérem, jsou jen o trošku lepší, než že budu popraven frisbeem, oslepen špuntem od šampaňského, zamčený v lednici, nebo reinkarnovaný jako oliva,“ pronesl v roce 2012 tehdejší starosta Londýna Boris Johnson. Trvalo jen sedm let a funkci skutečně získal. V úterý byl ohlášen novým šéfem Konzervativní strany a ve středu zamíří do Buckinghamského paláce, aby od královny dostal pověření a stal se premiérem Spojeného království.

‚Nech můj zas*** laptop na pokoji.‘ Policie jela do bytu kandidáta na premiéra Johnsona, kvůli hlasité hádce

Johnsonův vzestup k moci se očekával už dlouho. Deník The Washington Post nového šéfa Konzervativní strany nazval „potomkem bohatství a privilegií“. Chodil na prestižní školu Eton a následně na Oxford. Po studiích se díky rodinným kontaktům v roce 1987 dostal do deníku The Times, kde začal novinářskou kariéru, na níž později politicky navazoval.

Z média byl několika měsících vyhozen. Přišel totiž se zprávou o objevení utajeného paláce anglického krále Edwarda II., ve které napsal, že král měl uvnitř intimní vztah s Piersem Gavestonem, vévodou cornwallským. Gaveston byl ale po smrti ještě před stavbou budovy.

Protože však Boris Johnson uměl čtenáře zaujmout, brzy poté nastoupil do deníku Daily Telegraph. Jako korespondent z Bruselu přinášel pravidelně jízlivé zprávy o přehnaných požadavcích Evropské unie, čímž si naprosto získal pravicové publikum. Vybudoval si pověst senzacechtivého novináře, který však zároveň práci zanedbával. A touha po senzaci jej dovedla až do momentu, kdy si zprávy jednoduše vymyslel.

Boris Johnson
Boris Johnson

„Bylo to k naštvání. Začal přicházet s neuvěřitelnými příběhy, které se nakonec ukázaly, jako naprosto smyšlené,“ uvedl pro média europoslanec Bill Newton Dunn a vzpomněl si i na jeden titulek - „Brusel najímá čichače, aby zajistil, že eurohnůj zapáchá stejně“.

Od novinařiny přešel tehdy sedmatřicetiletý Johnson k politice v roce 2001. Rozhodl se získat místo v poslanecké sněmovně a uspěl. V čele obvodu Henley v Oxfordshiru stál až do roku 2008, kdy ve volbách získal post starosty Londýna.

Nevybíravý slovník

Johnson se však především proslavil svými často velice nevybíravými výroky. Například v roce 2016 na sjezdu Konzervativní strany uvedl, že by britští podnikatelé měli investovat v Libyi, kde probíhala občanská válka. „Jediné, co je třeba udělat, je odklidit mrtvá těla,“ uvedl tehdy Johnson a následně sklidil velkou kritiku.

Britský deník The Times dokonce připravil kvíz se šedesáti šílenými výroky, aby čtenáři hádali, zda je pronesl Boris Johnson, nebo si je vymysleli sami redaktoři. Pouze jeden byl smyšlený. Novináři připomněli třeba výrok na adresu bývalého premiéra Tonyho Blaira („Je směsicí Harryho Houdiniho a sádelnatého prasete. Je sotva člověkem.“), ruského prezidenta Vladimira Putina („Přestože vypadá jako domácí skřítek Dobby, je bezohledný a manipulativní tyran.“) či Hillary Clintonové („Má na blond obarvené vlasy a našpulené rty a kovově modrý pohled, jako sadistická sestra z psychiatrie.“).

Do paměti běžných lidí se pak zapsal především v roce 2012 během olympijských her v Londýně. Jako tehdejší starosta města chtěl provést lanový skluz u Victoria Parku. V půlce 45metrové cesty však přišel o rychlost a zasekl se. Johnson tak visel několik minut nad hlavami diváků, než se organizátorům podařilo starostu z lana dostat dolů. Mírnou ostudu způsobil také v Japonsku během rugby s dětmi, když jednoho chlapce srazil na zem.

Z pozice starosty se pak vrátil zpět k celonárodní politice v roce 2016, kdy začal aktivně podporovat kampaň za odchod Velké Británie z EU. A jeho hvězda nadále stoupala. Společně s Nigelem Faragem se stal hlavní tváří ‚Vote Leave‘ a po vítězství v referendu začal pomýšlet na nejvyšší post. 

Nakonec však konzervativci zvolili do Downing Street 10 Theresu Mayovou a úspěšný politik Johnson se stal „pouze“ ministrem zahraničí. Kvůli rozdílným pohledům na brexit se však s pozicí ve vládě rozloučil v roce 2018 a čekal na příležitost v pozadí. Ta přišla právě díky selhání vyjednávání o brexitu a Johnson se chopil moci.

Vítězství však nebylo jasné. V průběhu volby lídra Konzervativní strany se totiž objevily zprávy o tom, že Johnson je nevěrný své přítelkyni Carrie Symondsové a v jejím bytě dokonce musela zasahovat policie. Se Symondsovou Johnson žije od loňského roku poté, co mu selhalo manželství s Marinou Wheelerovou, se kterou má čtyři děti.

Johnsonovi vítězství, rezignace ministrů

Ve stranickém hlasování nakonec Johnson zvítězil. Získal 92 153 hlasů (jeho rival, ministr zahraničí Jeremy Hunt, přibližně polovinu), a stal se tak předsedou Konzervativní strany. Ve středu na pozici předsedy vlády rezignuje dosavadní premiérka Theresa Mayová a Boris Johnson půjde za královnou, aby se stal novým premiérem.

Již v pondělí na protest proti očekávanému Johnsonovu vítězství odstoupil náměstek ministra zahraničí Alan Duncan. Další rezignace na vládní posty zřejmě budou brzy následovat. Podle deníku The Telegraph se po oznámení jména budoucího premiéra očekává až 12 demisí.

Rezignovat má například ministr financí Philip Hammond či ministr spravedlnosti David Gauke. Víkendové spekulace o tom, že se v případě vítězství exministra zahraničí svého postu vzdá, v pondělí potvrdil také ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, jenž se rovněž zapojil do boje o křeslo lídra konzervativců.

Kdo je Boris Johnson

  • Bývalý ministr zahraničí a bývalý novinář Johnson je zastáncem úplné odluky Británie od unijních struktur. Demisi na úřad ministra zahraničí podal loni v létě kvůli neshodám ve vládě kolem plánu odchodu země z EU, společně s ministrem pro brexit Davidem Davisem a Davisovým prvním náměstkem Stevem Bakerem.
  • Evropskou unii označuje Johnson za "novou Římskou říši". Tvrdí, že odchod bez dohody by pro Británii nebyl zásadní problém.
  • Nedávno napsal v deníku The Daily Telegraph, že očekává, že jeho země po říjnovém odchodu z Evropské unie podepíše s Bruselem dohodu o volném obchodu, díky níž nebudou zapotřebí některé sporné pasáže dosavadní brexitové smlouvy.
  • Na začátku kampaně za nástupnictví slíbil, že Británie opustí Evropskou unii 31. října, jak se v dubnu dohodly Londýn s Bruselem, a to "s dohodou, nebo bez ní".
  • Ministrem zahraničí se Johnson stal v červnu 2016 po referendu, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Tehdy patřil k hlavním favoritům na post šéfa Konzervativní strany a tedy i na post britského premiéra. Oznámil však, že se o tato místa ucházet nebude.
  • A v červnu 2017, poté co britští konzervativci přišli v předčasných parlamentních volbách o vládní většinu, prý Johnsona požádalo pět ministrů, aby Mayovou nahradil v čele vlády, což odmítl. Loni na podzim pak vyzval Konzervativní stranu k návratu k jejím tradičním hodnotám.
  • Celým jménem Alexander Boris de Pfeffel Johnson se narodil 19. června 1964 v New Yorku v bohaté rodině. Jeho otec byl poslancem za konzervativce a pracoval v Evropské komisi či Světové bance. Vzdělání získal Johnson, o kterém média píší často jen jako o "Borisovi", již v Británii. Vystudoval na prominentní soukromé škole Eton a na univerzitě v Oxfordu.
  • Kariéru zahájil jako novinář. Podle agentury AFP a britského tisku jej vyhodili z prvního zaměstnání v londýnských Timesech za vymyšlené citáty oxfordského historika Colina Lucase. Ty měly podpořit spekulace ohledně gaskoňského šlechtice Pierse Gavestona, jemuž byl přičítán homosexuální vztah s britským králem Eduardem II.
  • Johnson poté začal pracovat v listu The Daily Telegraph a stal se dopisovatelem v Bruselu, kde se jeho reporty podle britských médií také poněkud rozcházely s realitou.
  • Jako novinář proslul kontroverzními komentáři, euroskeptickými postoji nebo podporou války v Iráku. Později se stal šéfredaktorem konzervativního magazínu The Spectator.
  • V roce 2001 byl Johnson zvolen do parlamentu, ale poté se jeho politická kariéra občas ocitla v ohrožení. V květnu 2008 jej zvolili starostou Londýna a svou funkci těsně obhájil i v roce 2012, kdy se v Londýně konaly olympijské hry. V roce 2016 se rozhodl neusilovat o třetí mandát.
  • Náruživý cyklista Johnson je autorem řady knih, ale i skandálních výroků. Kritiku například sklidil za svůj výrok o tom, že "Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky... EU se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami." Ve svých výrocích nešetří ale ani sebe: "Pod mou pečlivě udržovanou fasádou užvaněného šaška se neskrývá nic jiného než užvaněný šašek."
  • V září 2017 Johnson navštívil Prahu, kde při jednání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) ujistil, že Británie i po svém odchodu z EU zajistí zachování práv evropských občanů na svém území. (čtk)
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.