Lidovky.cz

Svět

Velký bratr pořád bdí, napsal ruský novinář. Dostal pokutu za zneužití svobody slova

Ruská policie (ilustrační foto) foto: ČTK

Moskva - Soud ve východosibiřském Jakutsku ve čtvrtek potrestal pokutou 30 000 rublů (přes 10 000 Kč) novináře Michaila Romanovova za „zneužití svobody slova“. Uvedla to agentura Interfax. List Jakutsk večernij, pro který novinář pracuje, se chce odvolat.
  15:53

Deník Kommersant už dříve označil Romanovův případ za první, kdy je novinář trestán podle nových předpisů o takzvaných „fake news“, tedy za zneužití svobody slova k úmyslnému šíření falešných zpráv s možnými významnými následky.

Putin kvůli stíhání novináře Golunova odvolal dva náčelníky z ministerstva vnitra

Inkriminovaný článek navíc podle obvinění „škodlivě ovlivňoval podvědomí lidí“. I pro svaz novinářů šlo o novinku: ruské soudy totiž obvykle žurnalisty odsuzují podle paragrafu o nabádání k extremismu.

Novinářův článek se týkal případu vědce z jakutské univerzity Antona Ammosova, který tvrdil, že ho unesli, věznili a mučili agenti tajné služby FSB kvůli komentáři na sociálních sítích o bombovém útoku na pobočku FSB v Archangelsku.

Místní policista si pak novináře předvolal jako svědka. Žurnalista se nedostavil, což podle Kommersantu ani nebyl povinen. Policista ho však obvinil z neuposlechnutí příkazu policie a ze zneužití svobody slova, stejně jako z využívání „skrytých vsuvek škodlivě ovlivňujících podvědomí lidí“.

V Moskvě zatkli více než 400 lidí při protestu proti stíhání investigativního novináře. Mezi zadrženými je i Navalnyj

Skryté vsuvky s neblahým dopadem na smýšlení Rusů byly podle policisty obsaženy v novinářově větě, že Ammosovův příběh ukazuje, že „každý může upadnout do soukolí státní mašinerie“, protože „Velký bratr bdí a čte všechny komentáře“ na sociálních sítích.

Policisté se podle Kommersantu už dříve snažili použít nové paragrafy o „fake news“ proti jakutskému večerníku, a to kvůli zprávě o údajném znásilnění nezletilé dívky, jehož se dopustil migrant z Tádžikistánu. Soud tehdy rozhodl ve prospěch novin díky znaleckému posudku, podle kterého zpráva nemanipulovala ani s fakty, ani s veřejným míněním.

Nové předpisy o „fake news“ platí v Rusku od letošního jara.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.