Lidovky.cz

Svět

Policie ve Vatikánu vyšetřuje korupci. Peníze na charitu šly na reality

Papež František připustil, že v církvi došlo ke korupci. foto: Remo CasilliReuters

Vatikán - Ve Vatikánu řeší tamní vyšetřovací orgány již několik dní novou finanční kauzu. Bez obalu ji už okomentoval i papež František. „Dělali věci, které se nezdají být čisté. Došlo ke korupci,“ přiznal nejvyšší představitel katolické církve před novináři v letadle, když se v úterý vracel z návštěvy Japonska.
  19:48

Jde mimo jiné o podezření z pochybného nakládání s prostředky, jež vybere katolická církev každoročně na celém světě v rámci takzvaného „Svatopetrského halíře“. Jedná se o sbírku pořádanou okolo svátku svatého Petra (22. února), přičemž její výnos je k dispozici přímo papeži.

Ten pak peníze částečně využívá na své projekty a například vyčleňuje na pomoc chudým. Třeba v roce 2017 činila jeho výše 63 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun).

Papež schválil stanovy vatikánské banky, završil tak její reformu

Teď ale vyšlo najevo, že část prostředků byla vynaložena mimo jiné na nákup luxusních nemovitostí v Londýně v celkové hodnotě 200 milionů dolarů (necelých pěti milard korun). Vatikánští vyšetřovatelé v čele s prokurátorem Gianem Pierem Milanem mezitím obvinili pět lidí pracujících ve vatikánské kurii. Ti byli zároveň zproštěni svých funkcí a navíc dostali přechodný zákaz pobytu na území Vatikánu. Jsou podezřelí ze zpronevěry, zneužití úřadu, podvodu či praní špinavých peněz. Vedle toho proběhly i domovní prohlídky kanceláří vatikánského státního sekretariátu, který je nejdůležitějším orgánem vatikánské administrativy.

Nesrovnalosti odhalily vatikánské orgány

Papež František k celé záležitosti prohlásil, že prý není samo o sobě špatné investovat do nemovitostí, musí se však jednat o bezpečné a morální investice. „Pokud budu investovat Svatopetrský haléř do továrny na výrobu zbraní, tak potom poskytnutý dar není darem,“ prohlásil papež.

Podle něj je na celé záležitosti jedinou pozitivní věcí, že kauzu tentokrát odhalily vatikánské orgány samy.

Nesrovnalosti zjistili začátkem října interní auditoři Vatikánu, kteří to následně okamžitě oznámili papeži Františkovi. Ten pak v reakci na to jmenoval na pozici nového hlavního finančního regulátora Vatikánu Carmela Barbagalla, jenž byl v minulosti členem vedení italské centrální banky.

Když František nastoupil před více než šesti lety do čela církve, oznámil záměr prosadit zásadní reformu finančního systému nejmenšího státu světa. Prvotní změny přitom inicioval již Františkův předchůdce, papež Benedikt XVI. Stalo se tak poté, co se provalil skandál Vatileaks odhalující rozsáhlou zpronevěru peněz ve Vatikánu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.