Lidovky.cz

Svět

Koronavirus v Africe postupuje, nejvíce případů má Jihoafrická republika a Egypt

Obyvatel jihoafrického města Soweto s ochrannou rouškou. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Pretoria - Koronavirus se šíří napříč africkým kontinentem, který doposud zůstával méně zasažený než zbytek světa. Nejvíce případů v celé Africe eviduje Jihoafrická republika, kde se za pondělí počet nakažených lidí více než ztrojnásobil. V Egyptě je přes 300 potvrzených případů a 14 úmrtí. První úmrtí na COVID-19 hlásí Nigérie a Zimbabwe.
  16:15aktualizováno  20:26

V Jihoafrické republice se v pondělí zvýšil počet případů nakažených koronavirem ze 128 na 402, informuje agentura AP. Nejvíce nakažených je v provincii Gauteng, kde leží hlavní město Pretoria a nejlidnatější město Johannesburg.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pondělí oznámil, že od čtvrteční půlnoci začne na 21 dní platit celonárodní karanténa. Do ulic bude rozmístěna armáda, aby policii pomohla zajistit dodržování tohoto nařízení. Jihoafričané budou smět vycházet z domů na nákupy potravin, k lékaři nebo pro sociální dávky, dodal.

Nigérie ohlásila první úmrtí na koronavirus. Na fotografii slum v nigerijském...
Obyvatelé slumu Lagos v Nigérii.

Po Jihoafrické republice následuje Egypt, který má k pondělnímu dni 327 potvrzených případů a 14 úmrtí, píše agentura Reuters. V pondělí zde na onemocnění COVID-19 zemřel druhý vysoce postavený člen armády. Počet případů v Tunisku se podle BBC zvýšil na 75. Další ze států severní Afriky, Libye, zavádí od středy 10denní omezení pohybu ve východní části země, informuje Reuters.

Africké slumy představují ‚časovanou bombu‘‎. Pro šíření koronaviru je zde ideální prostředí

Koronavirus zasáhl také největší stát subsaharské Afriky, Konžskou demokratickou republiku. Všech 30 doposud potvrzených případů a dvě úmrtí hlásí hlavní město Kinshasa, ve které platí omezení pohybu. To bylo v pondělí zavedeno i v části provincie Horní Katanga na jihovýchodě země, kde se těží kobalt a další vzácné kovy, používané pro výrobu elektroniky, píše agentura Reuters.

Kongo má o to těžší pozici, že bojuje i s dalšími epidemiemi. V roce 2018 zde propukla ebola, která usmrtila 2000 lidí, ta je nyní však již na ústupu. V roce 2019 ale zemi zachvátily spalničky, na které tu od té doby zemřelo přibližně 6400 lidí a s nimiž se Kongo stále nevypořádalo.

Africké státy by se měly připravit na nejhorší, varuje Světová zdravotnická organizace

První úmrtí na COVID-19 hlásí v pondělí Zimbabwe a Nigérie. V Zimbabwe, které má oficiálně pouze dva případy koronaviru, podlehl podle informací agentury AFP tomuto onemocnění 30letý muž v hlavním městě Harare. První nigerijskou obětí je 67letý pacient, který se léčil v Británii a trpěl cukrovkou a rakovinou, píše Reuters.

Od úterý vyhlásil celonárodní zákaz nočního vycházení Súdán - platit bude od osmé hodiny večer do šesté ranní. Zrušeny budou dálkové autobusové spoje mezi jednotlivými městy a státy. Už minulý týden země zavřela všechna letištěm přístavy a hraniční přechody a vyhlásila stav zdravotní nouze.

Své hranice uzavřela v pondělí i Etiopie poté, co se počet potvrzených případů zvýšil na 11, informuje BBC.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.