Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přelomový izraelský nápad, jak šetřit s testy na koronavirus? Smíchají a najednou otestují vzorky až 64 lidí

Vzorky testované na přítomnost koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzorky testované na přítomnost koronaviru. | foto: ČTK

HAIFA/PRAHA Izraelská nemocnice Rambam a vědecký institut Technion publikují nový výzkum. Ten ukázal, že je možné testovat 32 až 64 vzorku smíchaných najednou a v případě negativního výsledku vyloučit celou skupinu lidí. Individuální testování pak bude nutné jen tehdy, když se ve skupině potvrdí nákaza.

Smíchání vzorků. Tak jednoduše zní návrh zdravotnického centra Rambam a technologického institutu Technion v izraelské Haifě, který by mohl urychlit a zefektivnit testování lidí na koronavirus.

Namísto toho, aby laboratoře zkoumaly jeden vzorek po druhém, dají se podle izraelských vědců vzorky spojit do skupin po 32 až 64. Pokud se Covid-19 objeví ve skupinovém testu, budou muset laboratoře přikročit k jednotlivým testům u každého ze vzorků.

Lékaři se domnívají, že by v době značného nedostatku testovacích laboratoří mohl jimi vytvořený systém pomoci vědcům rychle lokalizovat nákazu a vláda by tak mohla propustit z bezdůvodné karantény miliony lidí.

S nápadem podle deníku The Times of Israel přišla minulý týden absolventka Technionu Dina Berenbaumová, která svůj titul v biotechnologiích získala teprve před čtyřmi lety a pracuje jako juniorní datová analytička.

S nápadem oslovila svého bývalého profesora a následně v laboratořích vědeckého institutu svou myšlenku rozvinula. Zásadní obavou bylo, zda se ve velké skupině dá přítomnost viru určit - tedy zda se „nerozředí“.

Testování na koronavirus

Testování na koronavirus

„Šli jsme do lékařského kampusu nemocnice Rambam do virologické laboratoře. Vzali jsme několik vzorku RNA, která je odebíraná ze stěrů od pacientů a zkoumali jsme sekvence koronaviru,“ popsal proces mikrobiolog Idan Yelin, který se na výzkumu s Berenbaumovou podílel. Podle něj byl test pozitivní i u skupiny 64 vzorků, z nichž jen jeden byl nositelem koronaviru.

„Mohlo by to mít velký dopad na přetížené laboratoře,“ uvedl minulý týden pro izraelský deník Yelin s tím, že právě zahlcení testovacích zařízení je v tuto chvíli jedním z největších problémů. Vědci již vyzvali další nemocnice, aby jimi vynalezenou metodu aplikovali.

Úleva pro veřejnost

Skupinové testování by podle Izraelců mohlo urychlit i screening na letištích, které prakticky nemohou stíhat testování vzorků po jednom. Podle Yelina by zároveň testování ve velkém měřítku mohlo uklidnit značnou část populace.

„Pokud budete chtít mít pod kontrolou ‚čistá‘ místa a chcete mít absolutní jistotu, že v dané lokalitě není nikdo nakažený, tak tento způsob testování je jednoduchou cestou,“ dodal Yelin. Smíchávání vzorků se jako způsob testování velké části populace používá od druhé světové války a v 90. letech šlo o jeden ze způsobů testovávání HIV.

Situace šíření koronaviru v Izraeli je srovnatelná s českou. V úterý ráno úřady oznámily 200 nových případů nákazy a celkově se tak Covid-19 potvrdil již u 1656 lidí. V zemi viru však podlehl zatím jen jeden pacient, 49 se jich uzdravilo. Podle posledních informací je 31 lidí ve vážném stavu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.