Lidovky.cz

Svět

Vir si vybírá převážně chudé obyvatele USA. Menšiny nemají peníze, musí každodenně dojíždět do práce

Lidé čekají ve frontě na jídlo v New Yorku. | foto: Reuters

Premium Doporučujeme
NEW YORK - Statistiky ukazují, že počet obětí a nakažených v New Yorku, epicentru virové krize v USA, je daleko více mezi lidmi z chudých čtvrtí.

„El pueblo fantasma,“ shrnuje své pocity Mexičan Saúl Geniz. Na svém kole se jako kurýr jídel projíždí opuštěnými širokými ulicemi Manhattanu, světem, který ve své rodné španělštině označuje za „město duchů“.

Saúl ale necítí opojnost z bizarního povědomí opuštěných ulic, jimiž může na svém kole klidně i kličkovat. Naopak, doléhá na něj tíseň. „Mám doma ženu a tři děti. Každý večer se bojím, že je po návratu z šichty nakazím,“ přiznává tento téměř padesátiletý muž, který žije v malém dvoupokojovém bytě ve čtvrti Corona v Queensu. Ironický název čtvrti, jež má stejné jméno jako virus, v těchto dnech nikomu neujde.

Autor:

Toto sousedství v centrální části Queensu společně s Jackson Heights a East Elmhurst patří k těm nejvíce virem zasaženým. Důvod se zdá být prostý. Zdejší obyvatelé jsou často chudí lidé, kteří i přes nebezpečí nákazy musí nadále chodit do práce. Většina z nich přitom dojíždí metrem přes řeku East na Manhattan. Vystavují se tak potenciální kontaminaci – v ranní a večerní špičce je ve vlakových soupravách obtížné zachovávat odstup dvou metrů.

Na karanténu nemají peníze

Podle dat zdravotního odboru města New York v Queensu ze všech pěti městských částí na koronavirus umírá nejvíce lidí. K 17. dubnu tam zdravotní experti evidovali 2534 obětí. Nejvíce hospitalizovaných hlásil Bronx, kde žije na 60 procent chudých Newyorčanů, v drtivé většině se jedná o Afroameričany a latinos. Tato čtvrť má rovněž nejvyšší počet obětí na sto tisíc obyvatel. K výše uvedenému datu v Bronxu viru podlehlo 1917 lidí.

Pasažéři vycházejí z přívozu v New Yorku.
Pasažéři čekají na přívoz v New Yorku.

Naopak nižší počet případů úmrtí vykazuje Staten Island, kde žije nejméně obyvatel, a hustě obydlený Manhattan. Počet obětí se tu dosud vyšplhal na 1088. Slavný ostrov rovněž eviduje „jen“ stovky nakažených, výše uvedený Queens a Bronx tisíce.

„K tomu, abyste mohli dodržovat sociální odstup, musíte žít v bezpečném, komfortním bytě s internetem a s počítačem,“ vysvětluje profesorka Keeanga-Yamahtta Taylorová důvody daleko většího počtu úmrtí a nakažených v chudých enklávách jako Bronx, Queens nebo East Brooklyn.

Profesorka afroamerických studií na univerzitě v Princetonu Taylorová v rozhovoru pro časopis The New Yorker dodala, že například pouhých 19 procent Afroameričanů má dnes práci, kterou mohou odvádět z domova.

‚Jednejte s námi stejným způsobem.‘ Trumpova společnost žádá vládu o slevu na nájemném za svůj hotel

Tento znepokojivý trend se opakuje i v dalších velkoměstech USA jako například v Chicagu, Detroitu, New Orleansu či Miami. David Williams, profesor sociologie z T. H. Chanovy školy veřejného zdraví při Harvardově univerzitě, argumentuje, že menšiny, a především potom Afroameričané, nemají dostatek finančních prostředků, aby mohli virus „přečkat“ doma.

Profesor Williams za zdravotními problémy Afroameričanů vidí nerovný přístup k výdělečné práci, špičkovému vzdělání a kvalitní zdravotní péči, což má za následek daleko horší zdravotní stav tohoto etnika, a tím pádem daleko větší šanci se virem nakazit.

„Afroameričané žijí kratší a ‚nemocnější‘ život než průměrný Američan,“ konstatoval Williams pro sobotní vydání listu The Miami Herald, který se rozepsal o vysoké úmrtnosti černochů v oblasti jižní Floridy v porovnání s ostatními etniky.

Profesor Williams upozornil na to, že koronavirus nevytvořil zdravotní krizi v černošské komunitě, nemoc podle něj pouze znásobila chronické zdravotní problémy uvnitř tohoto etnika, jakými jsou vysoký krevní tlak, astma či cukrovka.

Strach i vysoké spropitné

S mizivým vzděláním, bez zdravotního pojištění a s nuzně placenou prací se celý život potýká i Saúl Geniz. Pro svůj výdělek musí denně našlapat desítky kilometrů. Pracuje uprostřed Manhattanu, kde jídlo dováží do luxusních apartmánů, řada z nich má v lobby svého portýra.

Zhroucení cen ropy pod nulu je pohroma pro těžaře, řidiči jásají. Jaký je výhled a za kolik se tankuje v Česku?

„Musím tvrdě pracovat, jinak já a moje rodina nebudeme mít ani na jídlo,“ poznamenává Saúl. Na své výjezdy nosí roušky, jež mu šije jeho žena, která nyní musí zůstávat doma s dětmi.

Každopádně Saúl kvituje štědrost Newyorčanů na Manhattanu. „Vědí, že pro jejich komfort riskuju své zdraví. Spropitné je tak často dost vysoké,“ pochvaluje si.

Přesto ho neustále pronásleduje strach, že ho virus jednou dostihne. Statistiky rozhodně nejsou na jeho straně. A jak napsal výše uvedený časopis The New Yorker, virus sice nakazil korunního prince, premiéra, sportovní i herecké hvězdy, rozvrací ale hlavně komunity chudých lidí. „A to v ohromujících číslech,“ uzavřel magazín.

Autor je dopisovatel LN ve Spojených státech.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.