Lidovky.cz

Svět

EU by neměla kvůli pandemii šetřit na obraně, tvrdí šéf unijní diplomacie Borrell. Přesně to zřejmě hrozí

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. foto: AP Photo

Brusel - Evropská unie by neměla snižovat výdaje na společnou obranu ani přesto, že potřebuje masivně investovat do podpory hospodářství stiženého koronavirovou krizí. Současná pandemie může vést ke zhoršení bezpečnostní situace a EU by na to měla být připravena. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po úterní videokonferenci ministrů obrany věnované zejména dopadům covidu-19 na spolupráci evropských armád.
  23:00

 Podle některých diplomatů přitom obranné fondy zřejmě přijdou kvůli covidu-19 v novém víceletém rozpočtu zkrátka.

Evropský parlament zavádí povinné roušky ve všech svých budovách. Zaměstnanci dostali roušky z Brna

Evropská komise chce v průběhu května představit návrh sedmiletého rozpočtu, jehož podstatná část by měla sloužit k hospodářskému oživení. Někteří diplomaté očekávají, že výdaje na unijní obranné projekty budou klesat. Tak tomu ostatně bylo již v únoru, kdy lídři zemí EU jednali o tehdejším „předkrizovém“ návrhu rozpočtu.

„Doufám, že výdaje na obranu a bezpečnost neklesnou,“ řekl Borrell novinářům.

Část unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše přitom dlouhodobě tvrdí, že země EU mají společnou obranu primárně řešit v rámci Severoatlantické aliance a financování některých unijních armádních projektů považují za zbytečné.

Zástupci dalších členských zemí naproti tomu vidí v pandemii podnět k tomu, aby unie začala více spolupracovat na své bezpečnosti. Armádní kooperace se podle nich může týkat například i vývoje odolných materiálů či technologií, které mohou pomoci proti případné nové nákaze.

Diplomat Šedivý se stal šéfem unijní obranné agentury EDA. Jako první z postkomunistické země

„Současná pandemie ukazuje potřebu solidárnosti, vnímavosti, připravenosti a odolnosti,“ uvedl nový šéf Evropské bezpečnostní agentury (EDA) Jiří Šedivý, který se v úterý do ministerského jednání zapojil poprvé. EU by podle něho neměla v reakci na covid-19 krátit zdroje na armádní spolupráci, ale naopak ji posílit.

Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec při NATO.

Ministři v úterý podle Borrella podpořili myšlenku, aby armády v budoucnu ještě více pomáhaly zdravotnickým a dalším institucím se zvládáním pandemií. V současnosti mimo jiné poskytují své letecké kapacity nebo budují provizorní nemocnice. Zástupci vlád se podle šéfa unijní diplomacie shodli také na tom, že EU bude i po skončení současné krize pokračovat ve společných vojenských misích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.