Lidovky.cz

Svět

Na covid umřelo třikrát více lidí, Írán falšoval statistiky, tvrdí BBC. I počet nakažených byl zkreslený

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Počet obětí nového koronaviru v blízkovýchodním Íránu je o téměř 30 tisíc vyšší, než kolik oficiálně uvádělo zdejší ministerstvo zdravotnictví. Směrem dolů se hýbalo i s počtem nakažených, kterých je o zhruba 170 tisíc více. Dokument serveru BBC zaslal whistleblower, který se rozhodl z pochopitelných důvodů zůstat anonymní.
  12:03aktualizováno  12:06

Od počátku šíření viru v zemi mnozí experti pochybovali o pravdivosti vládních statistik. Vycházeli z rozporů, které se vyskytovaly mezi daty na národní a lokální-regionální úrovni. Podhodnocené počty v statistikách se během pandemie objevovaly po celém světě, ať již z důvodů rozdílné metodiky jako tomu bylo například v Británii či zkrátka kvůli nepřesným údajům a neschopnosti oddělit pacienty s covidem od těch s jinými dýchacími potížemi na začátku koronakrize. Avšak k redakci BBC prosákly informace, podle nichž íránská vláda zveřejňovala značně nižší údaje, přestože měla správná data - což nasvědčuje zamlčování.

Íránci uvěřili fámě, že alkohol léčí nemoc covid-19. Na otravu metanolem zemřelo 300 lidí, tisíc se přiotrávilo

Oficiální data publikovaná íránským ministerstvem zdravotnictví k 20. červenci uváděla, že v zemi zemřelo 14 405 lidí na covid-19. Interní vládní statistika ale hovořila o téměř 42 000 mrtvých. Stejný problém pak nastal i u počtu nakažených. Doopravdy mělo být infikovaných přes 450 tisíc, zatímco na veřejnost se pouštělo číslo téměř poloviční: 278 827 pacientů.

Neveřejnou statistiku zaslal redakci BBC anonymní zdroj, který prý chtěl „osvětlit pravdu a ukončit politické hry“. Dokument obsahuje detailní popis denních příjmů po nemocnic po celém Íránu, včetně jmen, pohlaví, věku, příznaků nemoci, doby pobytu v léčebném zařízení a přetrvávajících potíží, které mohou pacienti pociťovat. Údaje korespondují s částí případů, o které server BBC věděl již v minulosti.

Co dalšího data odhalují? Nejvíce lidí zemřelo v hlavním městě Teheránu, k 20. červenci to bylo přesně 8 120 lidí. Město Qom ležící 156 km jihozápadně od metropole, které bylo původním ohniskem koronaviru v zemi, je nejhůře zasažené proporciálně k počtu obyvatel: celkem zde zemřelo 1 419 osob, což v přepočtu znamená jednoho zesnulého na každý jeden tisíc obyvatel. Za povšimnutí také stojí fakt, že 1 916 zesnulých bylo neíránského původu, což nasvědčuje rychlejšímu šíření mezi imigranty a uprchlíky, kteří pochází převážně ze sousedního Afghánistánu. 

Již dříve unikaly informace zevnitř

Již dříve doktoři, kteří měli vhled do celé záležitosti, uvedli pro server BBC, že současný íránský ministr zdravotnictví Saeed Namaki je pod tlakem íránských tajných služeb. „Jejich přístup byl nepřiznat existenci koronaviru v Íránu,“ uvedl doktor, který si přál zůstat v anonymitě. Již tenkrát však vstoupily do záležitosti whistlebloweři, dva doktoři-bratři právě z města Qom. 

Íránské gardy zahájily manévry v Perském zálivu a zaútočily na maketu americké lodě. Nezodpovědné, zní od USA

Poté, co zemřel jejich další sourozenec, požadovali, aby byl otestován na covid, což se ukázalo jako správná úvaha: byl pozitivní. V té době do zdejší nemocnice přicházelo mnoho lidí s příznaky nového koronaviru, kteří nereagovali na standardní léčbu. Ani tak nebyl nikdo testován. Bratři natočili video, společně s kterým zveřejnili oznámení o covidu. Až poté ministr zdravotnictví oznámil první případ. I tak se státní televize pokusila pravdivost videa popřít tvrzením, že je měsíce staré.

Již koncem února bylo nakaženo mnoho politiků v Íránu, někteří na nemoc Covid-19 dokonce zemřeli (dva poslanci parlamentu nebo 71letý Mohammad Mírmohammadí, člen úřadu, který radí duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu). Mezi nakaženými se ocitli i viceprezidentka pro záležitosti žen a rodiny Masúmí Ebtekarová, ministr kultury Alí Asghar Múnesán, ministr průmyslu Réza Rahmání nebo viceprezident Eshák Džahangirí.

Začátek epidemie v Íránu kolidoval, jak s výročím Islámské revoluce z roku 1979, tak s parlamentními volbami. Obě události byly obrovskou příležitostí ukázat, jakou podporu režim u lidí má, takže nebylo příhodné ohrožovat tyto akce omezeními spojenými s koronavirem. K 3. srpnu 2020 uvádí web Worldometers, který vychází z oficiální statistiky íránského ministerstva zdravotnictví, že v zemi je 17 190 obětí nového koronaviru. Nyní však již víme, že realita bude zřejmě někde úplně jinde.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.