Lidovky.cz

Ruský opoziční vůdce Navalnyj byl ‚nade vší pochybnost‘ otráven novičokem, oznámilo Německo

Svět

  15:57aktualizováno  18:49
K otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Oznámila to ve středu německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že šlo o zločin, jehož cílem bylo umlčet Navalného. Berlín chce v případu postupovat společně s EU a NATO a od Moskvy požaduje neodkladné vysvětlení. Navalnyj se léčí na berlínské klinice Charité, kam byl minulý měsíc dopraven z Ruska v bezvědomí a s příznaky otravy.

Ruský opoziční aktivista Alexei Navalnyj se účastnil protestu v Moskvě. Poté byl zadržen policií poblíž svého baráku, když si šel zaběhat. foto: AP Photo

„Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ sdělila německá vláda.

Berlín považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. „Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události,“ sdělil kabinet Merkelové.

Německá policie před budovou berlínské nemocnice, kde se Navalnyj léčí.
Zdravotníci převáží Alexeje Navalného na letiště v Omsku, kde byl následně...

„Očekáváme, že se ruská vláda k tomuto případu vyjádří. Vyvstávají nyní velmi závažné otázky, na něž může a musí odpovědět jedině ruská vláda,“ prohlásila sama kancléřka.

Její kabinet rovněž oznámil, že německé ministerstvo zahraničí o výsledku laboratorních testů vyrozumí ruského velvyslance a že další postup projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Poradit se chce o „odpovídající společné reakci“. Německá vláda se hodlá obrátit také na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.

O případu otravy v poledne jednala Merkelová s Maasem, Krampovou-Karrenbauerovou, ministrem vnitra Horstem Seehoferem a ministryní spravedlnosti Christine Lambrechtovo. Přítomen byl i šéf kancléřského úřadu Helge Braun.

O výsledku rozborů z vojenské laboratoře byla ještě před zveřejněním prohlášení informována manželka Navalného a také lékaři, kteří o ruského opozičníka pečují. Jeho zdravotní stav se podle posledních dostupných zpráv sice zlepšuje, zůstává ale vážný.

Ačkoli ruští lékaři, kteří se o Navalného starali, otravu odmítli a poukázali na možné problémy s metabolismem, laboratorní testy po převozu do Německa stopy otravy našly. Charité k tomu uvedla, že byly zjištěny nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látku ale Charité neurčila.

Navalného mohl zasáhnout novičok, hlásí německý týdeník. Srovnává příznaky s případem jiné otravy

O tom, že by to mohl být novičok, začala média spekulovat brzy po oznámení berlínské kliniky. Novičok nevyloučil ani magazín Der Spiegel, který na odhalení pozadí případu spolupracoval s investigativním webem Bellingcat. Der Spiegel uvedl, že zdravotní kolaps Navalného připomíná otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven „neidentifikovanou organofosforovou látkou“. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to i v době, kdy byl Gebrev otráven.

Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Ten byl podle britských vyšetřovatelů v roce 2018 otráven novičokem, za pachatele byli označeni agenti GRU.

Novičok je až osmkrát účinnější než známější látka VX

Základní informace o jedu novičok, který podle prohlášení německé vlády bez jakékoli pochybnosti stojí za otravou předáka ruské opozice Alexeje Navalného:

  • Nervový jed vojenského původu, prostředek známý pod ruskou přezdívkou novičok (nováček), patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.
  • Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let díky dvěma ruským vědcům, Lvu Fjodorovovi a Vilu Mirzajanovi, kteří je popsali v tisku. Vznikly mimo jiné s cílem vyhnout se omezením vyplývajícím z Úmluvy o chemických zbraních. Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.
  • Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. Ve srovnání s plynem VX (použitým v únoru 2017 při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského vůdce) je přibližně osmkrát účinnější.
  • Konkrétních údajů o novičoku a příbuzných látkách je přitom veřejně známo jen málo. Uvádí se například, že mohou snadno překonat standardní protichemickou ochranu, dokážou pronikat pryžovým těsněním a překážkou pro ně nejspíše nejsou ani jinak účinné filtry s aktivním uhlím.
  • Podle Mirzajanovových údajů probíhal vývoj novičoku během sovětské éry na území Uzbekistánu. Tato činnost byla přitom maskována jako zkoumání nových pesticidů. Vývoj přitom - již v Rusku - pokračoval ještě nejméně na počátku 90. let.
  • Smrtící látkou novičok byl na začátku března 2018 v britském Salisbury zasažen bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu hospitalizována. Julia zůstala v nemocnici měsíc, Sergej Skripal více jak dva měsíce.
  • Nervovým jedem novičok se tehdy patrně nešťastnou náhodou otrávila i dvojice dalších osob, podle britských médií šlo o uživatele drog. Dvojice byla zasažena jedem patrně při manipulaci s kontaminovaným předmětem, což byla malá lahvička, kterou policie nalezla v domě jedné z obětí otravy ve městě Amesbury, deset kilometrů od Salisbury. Jedna z dvojice otrávených, Dawn Sturgessová, v nemocnici zemřela.
  • Za možnou zemi původu jedu tehdy Rusko označilo i Českou republiku. Prezident Miloš Zeman v květnu 2018 pro TV Barrandov řekl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství (VZ), podle něhož nervově paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování v roce 2017 vyráběl Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), je novičok.
  • Bezpečnostní informační služba naopak dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Premiér Andrej Babiš ale po setkání s ředitelem BIS Michalem Koudelkou a šéfem VZ Janem Berounem uvedl, že v ČR se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky tehdy uvítalo Rusko, podle něj vyvracely obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.
  • V důsledku otravy Skripalových bylo vyhoštěno téměř 150 diplomatů Ruska z Velké Británie, z některých dalších zemí EU i z USA a Kanady. Zapojila se i Česká republika, která vyhostila tři ruské diplomaty. Je to výraz solidarity s Británií, řekl Babiš a zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu jedu. Moskva později v reakci na kroky Británie a jejích spojenců oznámila, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily.
  • Předák ruské opozice Alexej Navalnyj byl letos 20. srpna převezen do nemocnice v sibiřském Omsku s příznaky otravy. O dva dny později jej dopravili na léčení do Berlína na kliniku Charité. Tamní lékaři v jeho těle zjistili stopy po otravě. Podle dnešního prohlášení mluvčího německé vlády Steffena Seiberta byla při otravě Navalného nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka skupiny novičok.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.