Lidovky.cz

Svět

Natočte nás se Sputnikem, vyzývají Češi Maďary. Na ambasádu se prý obracejí desítky zájemců o vakcínu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Původní zpráva
PRAHA - Velvyslanectví Maďarska v Praze čelí dotazům Čechů, zda mohou být naočkováni ruskou či čínskou vakcínou. A pokud ano, za jakých podmínek. Na ambasádu se podle informací Lidovky.cz písemně i telefonicky obracejí desítky zájemců zejména poté, co se rozšířila zpráva, že v Maďarsku se kromě západních vakcín už pár týdnů hromadně očkuje ruským Sputnikem V a v posledních dnech už i čínskou vakcínou Sinopharm.
  11:04

Ruská vakcína Sputnik V míří do Itálie. Lombardie se k projektu nehlásí, tamní vláda o něm nevěděla

Češi podle zdrojů webu Lidovky.cz nabízejí, že by za vakcínu zaplatili nebo že se dokonce nechají při očkování natočit na kameru. Maďarské velvyslanectví na dotaz webu Lidovky.cz do uzávěrky vydání nereagovalo.

Na podobný případ narazilo i slovenské velvyslanectví v Praze, prozatím ale okrajově. „Evidujeme jen jednu žádost o informaci týkající se možnosti registrace na očkování vakcínou Sputnik V na území Slovenské republiky,“ potvrdil Roman Lajčiak, 3. tajemník slovenské ambasády. Žadatel byl podle něho odkázán na oficiální stránky Úřadu veřejného zdravotnictví SR a ministerstva zdravotnictví. „To jsou instituce, kterým problematika očkování přísluší,“ dodal.

Na Slovensko minulý týden doputovalo dvě stě tisíc dávek ruské vakcíny, celkem jí má Bratislava nakoupeno na dva miliony dávek. Vakcína se na Slovensku bude používat na základě výjimky udělené ministerstvem zdravotnictví a očkování touto látkou by mělo začít nejdříve v polovině března.

Můžeme k vám přijet?

Na výsledky očkování v Maďarsku, kde vakcínu proti viru covid-19 dostalo už více než milion lidí (přes deset procent obyvatelstva), tudíž v očkování mu v Evropské unii patří druhá příčka za Maltou a před Dánskem, reagují například i občané Rakouska, které s Maďarskem sousedí a obě země mají historicky dobré vztahy.

Rakušané se ptají, zda je možné přicestovat do Maďarska a nechat se naočkovat ruskou vakcínou. Maďarské velvyslanectví ve Vídni v sobotu vydalo na Facebooku prohlášení, že očkováni proti nákaze covidem-19 v Maďarsku mohou být pouze klienti domácích zdravotních pojišťoven, protože kvůli platným zákonům a očkovací strategii vlády jiné řešení v současné době neexistuje.

Kromě ruské vakcíny Sputnik V a čínské Sinopharm, jimiž Maďarsko začalo očkovat jako první v Unii, se v zemi používají i v EU podmínečně schválené očkovací látky firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

V Maďarsku se v těchto dnech očkuje ve zvýšeném tempu (více než 100 tisíc lidí denně), zemi totiž kvůli značné přítomnosti britské mutace viru ohrožuje třetí vlna pandemie – denní nárůsty se v průměru pohybují kolem šesti tisíc nakažených (minulý pátek 7269 nových případů), v nemocnici leží na osm tisíc lidí a mrtvých je už přes 16 tisíc. Druhou dávku vakcíny firmy Pfizer/BioNTech lidé nedostanou po 21 dnech, ale až po 35, v případě přípravku podniku AstraZeneca se místo čtyř týdnů obvykle čeká až dvanáct týdnů. S čínskou a ruskou vakcínou vláda plánuje naočkovat až 3,5 milionu lidí, což je více než třetina obyvatelstva země.

Srbská cesta

Mimo prostor sedmadvacítky probíhá očkování ruskou a čínskou vakcínou i v Srbsku, které patří mezi šampiony na starém kontinentě. Srbské velvyslanectví v Praze webu Lidovky.cz potvrdilo, že v posledních dnech zaznamenalo dotazy Čechů na případné očkování. „Ano, dotazy jsou, ale ve skromném rozsahu. Není však možné očkovat cizí státní příslušníky, kteří nemají hlášené bydliště v Srbsku,“ vzkázala českým zájemcům o vakcíny Jelena Radičanin ze srbské ambasády.

OČKOVÁNÍ V ČESKU

■ Očkuje se látkami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Zatím jen ty mají zelenou od Evropské komise. Premiér i prezident jednají o nákupu ruského Sputniku V, výjimku k jeho použití by ale musel povolit ministr zdravotnictví.

■ Pokud by Sputnik V dostal výjimku, do 25. března by se ho do země přivezlo na 20 000 dávek, tedy pro 10 000 lidí. V dalších měsících se zvažují statisíce.

Cena jedné dávky nepřekročí
deset dolarů (zhruba 216 korun).

■ Česko jedná i o možném nákupu čínského Sinopharmu.

■ Český zákon neumožňuje nákup a podávání vakcín nakoupených mimo centrální nákup Evropské komise. Zvažuje se jejich užití v byznysu.

Podle českého velvyslance v Bělehradě Tomáše Kuchty je v zemi již několik Čechů naočkováno, ovšem jen ti s trvalým či dlouhodobým pobytem. „Ten je třeba prokázat příslušnými doklady a přiděleným identifikačním číslem,“ uvedl.

Lidovky.cz kontaktovaly i čínské a ruské velvyslanectví s otázkou, zda čelí v Česku podobným dotazům, žádná reakce od nich však do uzávěrky vydání nepřišla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.