1. prosince 2008 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek má prý z Klause obavy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 172Diskuse
prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy prezident Václav Klaus | foto: Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus, který je čestným předsedou ODS, necelý týden před kongresem strany opět zdůraznil názorové rozpory, které panují mezi ním a nynějším předsedou občanských demokratů. Klaus si myslí, že Mirek Topolánek se obává jeho přítomnosti a případného vystoupení na volebním kongresu.

Klaus dodal, že zatím není definitivně rozhodnut, zda přijme pozvání na kongres strany, u jejíhož zrodu stál. Prezident Topolánka ostře kritizuje mimo jiné za podle něj příliš vstřícný postoj kabinetu k lisabonské smlouvě reformující Evropskou unii. Klade mu také za vinu neúspěch ODS v krajských a senátních volbách.

V boji o vedení strany prezident nepříliš skrytě podporuje Topolánkova protikandidáta, pražského primátora a prvního místopředsedu ODS Pavla Béma. Ten však má u straníků zřejmě menší podporu než současný předseda.

Topolánek o víkendu v televizním diskusním pořadu Partie prohlásil, že Klaus podle něj svým přístupem nedokáže způsobit rozklad ODS. "Já v této chvíli si nemyslím, že jeho podpora v ODS i těch jeho názorů, které on prezentuje, je taková, jak se obecně soudí," řekl Topolánek.

Klaus minulý týden naznačil, že by se mohl s ODS rozejít definitivně a podpořit jakousi novou, euroskeptickou stranu. Topolánek na to reagoval prohlášením, že to chápe jako Klausovo odmítnutí účastnit se kongresu.

"Pokoušet se preventivně mi přibouchnout dveře, já myslím, že dobré není pro nikoho. ODS nevlastní ani zakladatel ani její současné vedení, patří členům. Proto by nikdo neměl být vylučován z debaty o její budoucnosti," řekl Klaus po dnešním jednání s kanadskou guvernérkou Michaëlle Jeanovou.

Premiér byl chvíli předtím na tiskové konferenci po jednání vlády zdrženlivější. I on ale připustil, že zatím není jisté, zda Klaus na kongres ODS dorazí. "Já jsem podepisoval oficiální pozvání nejenom pro Václava Klause, ale standardně i pro Livii Klausovou.

Do dnešního dne jsem nedostal standardní odpověď," poznamenal Topolánek s tím, že odpověď ovšem už mohla přijít do hlavní stranické kanceláře. "Z toho, co se děje, usuzuji, že to rozhodnutí padne možná na poslední chvíli," dodal předseda ODS.

Lidovky.cz
  • 172Diskuse
Najdete na Lidovky.cz