Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Topolánek: Už není co napadat

Česko

Krize, která v Česku podle šéfa ODS Mirka Topolánka nemá od roku 1989 obdoby, má řešení. Včera to řekl novinářům.

PRAHA Sněmovna se včera dohodla na svém „samorozpouštění“. Pro trvalou změnu ústavy zvedlo ruku 149 poslanců. A lídři politických stran, které pro novelu hlasovaly, si nemohou tak širokou shodu vynachválit. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka se podařilo najít cestu z krize. „Jsem rád, že je na stole řešení jako základ pro projednávání v Senátu, který původně návrh na trvalou změnu ústavy do Poslanecké sněmovny předložil,“ prohlásil bezprostředně po zveřejnění výsledků hlasování Topolánek. Situace, ve které se Česko ocitlo, podle něj totiž nemá od listopadu 1989 paralelu.

Šéf ODS ocenil, že poslanci prohlasovali novelu jednotně, 149 hlasy. „Ten mandát je velmi silný. Jsem rád, že ho bylo dosaženo napříč Poslaneckou sněmovnou,“ uvedl. Dává to podle něj naději, že už v příštím týdnu dojde i k samotnému rozpuštění sněmovny.

„Nastartovali jsme proces, který by mohl znamenat to, co podle mě je vůle Poslanecké sněmovny, a to ukončení jejího mandátu z důvodu neschopnosti najít jakékoliv jiné politické řešení, na což ústava v podstatě nepamatuje,“ prohlásil Topolánek.

Taková retroaktivita už tu dřív byla Fakt, že by někdo mohl změnu ústavy opět napadnout u Ústavního soudu a krize by se mohla opakovat, si bývalý premiér připustit nechtěl. „Výhrady, které se týkají retroaktivity a případné stížnosti u Ústavního soudu, pokládám za irelevantní. Naše legislativa pamatuje řadu případů takové nepravé retroaktivity, která se týkala poslanců a senátorů. Například zákon o střetu zájmů a řada dalších, které platily okamžitě po nabytí účinnosti a nikoliv až v dalším funkčním období,“ myslí si.

Jako laik prý Topolánek nevidí důvod, aby instrument, který zakládá dlouhodobé řešení podobných patových situací, byl u Ústavního soudu napaden.

Autor: