Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Topolánek zajde za Melčákem a Pohankou

Česko

  14:00
PRAHA - Premiér v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že má v plánu úterní schůzku s poslanci Milošem Melčákem a Michalem Pohankou. Jednat s nimi bude o podpoře vládní reformy veřejných financí. Výbor ČSSD svým poslancům v soboru doporučil, aby hlasovali proti reformě.

Michal Pohanka čte text prohlášení na mimořádné tiskové konferenci. V pozadí stojí Miloš Melčák a Mirek Topolánek. foto: René VolfíkČTK

"Jejich postoj zatím neznám," řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. S poslanci, na nichž závisí osud vlády, podle něj jednají tvůrci zákonů, které mají od příštího roku změnit zejména daňový systém, výplatu sociálních dávek a systém plateb ve zdravotnictví.  Ústřední výkonný výbor ČSSD doporučil v sobotu sociálnědemokratickým zákonodárcům, aby proti reformě podali ústavní stížnost a aby pro ni nehlasovali.

Podle Topolánka návrhy nenarážejí na ústavu a cíle reformy odpovídají i předvolebním slibům sociálních demokratů. Z toho ministerský předseda vyvozuje, že pro reformu by se mělo vyslovit víc než 101 poslanců.

Balík reformních zákonů, který vláda schválila před týdnem, přináší zásadní úpravu daní, sociálních dávek a některé změny ve zdravotnictví. Fyzické osoby by měly bez ohledu na výši výdělku platit jednu daň z příjmu, a to 15 procent. Platit se však bude z tzv. superhrubé mzdy, která zahrnuje i zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Vláda chce například zrušit pravidelnou automatickou valorizaci některých dávek a životního minima.

Reforma má šanci v prvním čtení
Reformu na nadcházející schůzi sněmovny čeká takzvané první čtení, kdy poslanci vedou o návrhu obecnou debatu. Hlasovat se zřejmě bude o návrhu na zamítnutí zákona, který může opozice podat. Vládní reforma má reálnou šanci v tomto prvním testu obstát. Koaliční poslanci, kteří k ní mají výhrady, totiž dali najevo, že ji v první fázi podpoří, aby mohli později uplatnit své pozměňovací návrhy. Bez jejich pomoci opozice nemá sílu shodit vládní návrh ze stolu.

Sněmovna by o reformě mohla jednat už ve středu. Pokud vládní návrh opozičnímu tlaku odolá, odehraje se rozhodující bitva o jeho osud až na mimořádné letní schůzi někdy mezi 10. a 20. červencem. Vláda by se zřejmě nejprve musela vypořádat s pozměňovacími návrhy, které chystá hlavní koaliční kritik reformy Vlastimil Tlustý a další poslanci.

Autoři: ,