Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Tři roky za čtyřvteřinový „polibek botami“

Česko

Byla to přirozená reakce, hájil se irácký novinář Muntadar Zajdí. Soud ho přesto za hození bot po americkém prezidentovi Bushovi poslal na tři roky do vězení.

BAGDÁD/PRAHA Pro řadu Iráčanů, velkou část arabského světa i mnohé odpůrce nyní již bývalého amerického prezidenta George W. Bushe na celé planetě se stal hrdinou. A po včerejšku získal i aureolu mučedníka.

Reportér irácké televize Al-Bagdadíja Muntadar Zajdí hodil při prosincové Bushově návštěvě boty, což bylo nejen fyzickým útokem na hlavu státu, ale v kontextu arabských zvyklostí i výrazem největšího opovržení. Během doby, kdy Zajdí vstal a se slovy „to je polibek na rozloučenou, ty pse“ hodil po Bushovi nejdřív jednu a pak i druhou botu, uplynuly zhruba čtyři vteřiny. Hned vzápětí byl přemožen ochrankou a dalšími přítomnými.

Bagdádský soud včera jeho výstup „ocenil“ třemi roky za mřížemi. Zajdí sice Bushe netrefil, ale jelikož šlo o útok na hlavu státu, mohl mu soud podle iráckých zákonů dát až 15letý trest vězení. „To, co jsem udělal, byla přirozená reakce na zločiny spáchané proti iráckému lidu,“ hájil se podle agentury Reuters 30letý Zajdí před soudem. Jeho početný tým obhájců se pokoušel dosáhnout co nejmírnějšího trestu poukazováním na to, že nešlo o útok, ale pouze o pokus o útok, za což se dávají mírnější tresty. Zpochybňovali také, že Bush byl v Iráku na státní návštěvě - právě kvůli vyjasnění pobytu tehdejšího amerického prezidenta se proces protáhl. Irácká vláda premiéra Núrího Málikího, pro kterou byl incident s botami nepříjemný, ale oficiální charakter Bushovy návštěvy potvrdila.

Iráčané: Je to hrdina Byť soud podle vyjádření obhájců citovaných panarabskou televizí Al-Džazíra přihlédl k tomu, že Zajdí je relativně mladý a nebyl v minulosti trestán, vyvolala výše trestu protesty. Obhajoba už také dala najevo, že se proti rozsudku odvolá.

„Tohle je americký soud. Nesedí tam žádný čestný člověk,“ bědovala jedna z provinilcových sester Dunja. Podobného názoru je i většina Iráčanů. Podle průzkumu citovaného na internetových stránkách britské BBC považuje 62 procent Zajdího za „hrdinu“. Proti výši trestu se ještě včera ohradila i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. „Toto odsouzení je cynické v zemi, kde tolik vrahů novinářů nebylo vydáno spravedlnosti,“ praví se v jejím prohlášení citovaném agenturami. Sám Bush již dříve prohlásil, že vůči útočníkovi necítí žádnou zášť. Včera jeho mluvčí pouze uvedl, že verdikt považuje za „věc irácké justice“.

Autor: