14. června 2013 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třicet metrů pod mořem. Muž zázrakem přežil ve vraku dva a půl dne

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Harrison Okene. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Okene. | foto: Reuters

ABUJA Naprostá tma, ticho a ledová slaná voda. Třicet metrů pod hladinou moře leží ztroskotaná loď, v jejímž trupu plovou mrtvá těla. Jeden člen posádky však ve vzduchové kapse na přídi vraku doufá v záchranu. Dočká se jí za dva půl dne.

Loď s dvanáctičlennou posádkou se 26. května vracela z těžební plošiny nedaleko nigerijských břehů, když ji náhle převrátily vlny. Kuchař Harrison Okene byl právě na toaletě, když loď začala nabírat vodu a rychle klesat ke dnu. Začal utíkat před masou vody, až skončil v prostoru se vzduchem, kde přečkal neuvěřitelných dva a půl dne.

Loď s dvanácti lidmi ztroskotala několik desítek kilometrů od nigerijských břehů.

Loď s dvanácti lidmi ztroskotala několik desítek kilometrů od nigerijských břehů.

"To je konec, říkal jsem si v absolutní tmě. Byl jsem přesvědčený, že vše zalije voda, ale nestalo se. Měl jsem hlad, nemluvě o velké žízni. Slaná voda mi rozleptala sliznici na jazyku, " popsal Okene mezní okamžiky agentuře Reuters.

Slyšel jsem, jak je ožírají ryby
"Věděl jsem, že mrtvá těla posádky jsou nedaleko mě. Cítil jsem je. Slyšel jsem, jak je ožírají ryby," dodal devětadvacetiletý muž.

Záchrana přišla po šedesáti hodinách, když Okene uslyšel ťukající zvuk na trup lodi. Těžařská společnost poslala tým potápěčů, aby z vraku vyzvedli mrtvá těla. Podle mluvčího potápěčské firmy lodní kuchař doslova chňapl po jednom z potápěčů, když kolem něj proplouval.

Ještě ale nebylo úplně vyhráno. Po tak dlouhé době strávené v třicetimetrové hloubce museli potápěči muže za pomoci lékařů opatrně vytáhnout na hladinu, kde na něj čekala dekompresní komora.

"Je to zázrak," řekl Okene britské stanici BBC. "Občas se mi v noci zdá, že se se mnou potápí moje postel. Vzbudím se pak s křikem," svěřil se muž, jenž se zázrakem teprve vyrovnává.

  • 5Diskuse