Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Trollové milují kamenné kytky

Česko

BADATELÉ BLOGUJÍ (NEJEN) O VĚDĚ

Ano, ať modrá, či zelená, GAIA se zatím nezadržitelně ohřívá. Ponechme teď stranou hádky, nakolik za to může hlavně lidská činnost posledního milénia a nakolik matka příroda. Jedno je však zřejmé. Přiškrcování exhalací v historicky blízké době moc nepomůže. Na hrozící devastaci různých současných ekosystémů, ale také třeba svého dosavadního zemědělství, musíme reagovat rychle. S maximálním využitím nových i klasických vědeckých disciplín - od molekulární biologie rostlin až po pečlivé čtení kamenných trollích herbářů.

Když jsem psal zkraje ledna jeden ze svých začátečnických blogů (Discworld budoucnosti), končil jsem jej těmito řádky: „V třetím týdnu dubna plánuje European Plant Science Organisation (EPSO), což je společenství sdružující špičkové evropské odborníky,vědy o rostlinách‘, svoji v pořadí již pátou výroční konferenci. Bude se konat ve Finsku, přesněji v Laponsku - aspoň si za polárním kruhem mj. na vlastní kůži ověříme momentální stav světového oteplování. Téma:,Plants for Life‘ - tedy rostliny pro život. Nikoliv pro zítřek ani pro pozítřek, ale pro další desítku let.“

Někteří tehdejší diskutéři vzápětí zpochybnili důvěryhodnost takových odbornických prognóz. Jeden z notorických (jak jsem později zjistil) psavců i diskutérů mi adresoval toto poselství: „ Pane kolego, píšete jako vědec nebo člověk vědou se zabývající. Jak tedy můžete napsat toto:,Bude se konat ve Finsku, přesněji v Laponsku - aspoň si za polárním kruhem mj. na vlastní kůži ověříme momentální stav světového oteplování‘? Opravdu by mě moc zajímalo, jakou vědeckou metodu k tomu použijete.“

Trvalo dlouho, než jsem se dostal k odpovědi, a to nejen kvůli prázdninovému výpadku. Ani dalším veličinám totiž ona konference zřejmě nebyla po chuti. Jmenovitě skandinávští trollové se domluvili s islandskými - a jak čtenáři možná vzpomenou, většinu západní i severní Evropy zalehl mrak sopečného popílku. Organizátorům nakonec nezbylo než celou akci protentokrát „odpískat“ a vymyslet náhradní termín.

Laponskou zimu jsme nestihli, půvaby pozdního léta ale ano. Konference se konala na přelomu srpna a září, trollové ji tentokrát nechali na pokoji. Sešlo-sletělo-sjelo se bezmála tři sta lidí. Prošedivělých či proplešlých vědců, ale také spousta těch začínajících, chytrých a bezostyšně kritických. Nacpaný program několika dnů samozřejmě nelze popsat v jednom blogu. Ale výše zmíněné téma změn světového klimatu se prolínalo celým děním.

Velmi stručně shrnuto: teplotní průměry i hladiny skleníkových plynů v evropských zemí stoupají a žádná „kjótská či kodaňská“ opatření s tím téměř nic v potřebné době nenadělají. Jak to půjde dále, třebas až do roku 2100? Jak zle - ale taky možná dobře - to zasáhne přírodu i přísun toho, co nám prozatím poskytovala? Nejen současné moderní techniky či obory, ale i ty klasické pomáhají teď vědcům v jejich prognostikách. Třeba pomocí paleobiologického, resp. paleoekologického studia kamenných „trollích herbářů“, tentokrát grónských.

Odledněné jihovýchodní pobřeží Grónska se stalo cílem různých paleobiologických expedic. Moderní techniky umožňují zjišťovat nejen taxonomický původ vzorků, ale i zkoumat jejich „kamennou anatomii“. Například stavbu listů gingko z tehdejších grónských lesů triasu či jury. Dovolují dokonce stanovovat počty jejich průduchů a porovnávat je s architekturou listů současných. A tato data navíc korelovat s poznatky o tehdejších změnách jednak teploty, jednak množství CO v ovzduší.

lidovky.cz Celý text a další blogy najdete na www.lidovky.cz/veda

O autorovi| Zdeněk Opatrný, rostlinný fyziolog

Autor: