27. dubna 2016 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump upevnil náskok před rivaly. Vyhrál v dalších pěti státech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
„V Iowě jsem dopadl dobře, utratil jsem (na kampaň) méně, než téměř kdokoli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „V Iowě jsem dopadl dobře, utratil jsem (na kampaň) méně, než téměř kdokoli... | foto: ČTK

WASHINGTON Republikán Donald Trump vyhrál podle prvních odhadů po uzavření volebních místností primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA, které v úterý volily: Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu. Informují o tom americká média.

Demokratka Hillary Clintonová podle nich zvítězila v Marylandu, Delaware a Pensylvánii a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu. V Connecticutu jsou zatím výsledky Clintonové a Sanderse vyrovnané.

Úterní primárky republikánů a demokratů o stranických prezidentských nominacích ještě definitivně nerozhodly. Trump se ale výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před zbývajícími stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem.

Ti už podle agentury AP téměř vyčerpali možnosti, jak kontroverzního miliardáře porazit. Jednu z posledních šancí, jak Trumpa zpomalit, má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhnul, aby měl Cruz lepší pozici.

Také Clintonová v úterý upevnila vedení nad vermontským senátorem Sandersem. Ten se však dal podle AP slyšet, že odstoupit nehodlá a vydrží až do konce maratonu primárních voleb v červnu.

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump podle agentury AP nejméně 82 ze 118 delegátů a má šanci získat více, a to díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Jak budou tito delegáti hlasovat, se zatím neví.

Republikány Trumpova kandidatura hluboce rozděluje. Celkem Trump potřebuje pro republikánskou nominaci 1237 delegátů. Demokratická favoritka Clintonová může s nominací prakticky počítat. Potřebuje pro ni nejméně 2383 delegátů.

V úterních volbách bylo k dispozici 463 delegátů a také superdelegátů, což jsou účastníci letního demokratického sjezdu, kteří budou moci o prezidentském kandidátovi hlasovat nezávisle na výsledcích primárek ve svých domovských státech.

ČTK
  • 21Diskuse