Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Tvrdí, že je nevinný. Přesto v Itálii pyká

Česko

PRAHA Je to už rok, co čtyřiapadesátiletý řidič kamionu Miroslav Jaroušek uvízl za mřížemi v Itálii. A celých dvanáct měsíců volá o pomoc. Z Česka ale žádná nepřichází.

Italské úřady odsoudily loni v březnu šoféra na dva roky a deset měsíců za převaděčství. Třetinu trestu si muž, jenž přísahá, že je nevinný, již odseděl. „Vleče se to, je psychicky podlomený,“ popisuje situaci s ročním odstupem syn vězněného Miroslav Jaroušek junior.

Jeho otec pravděpodobně doplatil na vyostřenou situaci v řeckém přístavu Patras, kde se houfují tisíce imigrantů z Afriky a Asie toužících dostat se stůj co stůj dále do Evropy. Gangy převaděčů jsou vynalézavé a dokážou běžence bez vědomí řidiče dostat na palubu. Tak aspoň situaci popisují Jarouškovi kolegové. „My jsme do Řecka raději úplně přestali jezdit, řidiči museli být hodně ostražití, aby se jim nic podobného nestalo,“ říká majitel dopravní firmy Vladimír Mikulajčík. Spící ministerstvo „Otec není prvním ani posledním, kdo se do podobné situace dostal, vím o dalších minimálně třech případech českých řidičů,“ říká Jaroušek mladší. A jeho slova potvrzuje i právní zástupce odsouzeného Giacomo Girombelli. „V Itálii jsou případy, kdy jsou lidé odsouzeni pro trestný čin napomáhání k nelegální migraci, poměrně časté,“ řekl LN Girombelli a dodal: „Zejména pak v oblasti měst Ancony a Brindisi, což jsou brány, jimiž imigranti do Itálie vstupují.“

Pro advokáta tak není Jarouškův případ premiérový. „Měl jsem řadu podobných kauz,“ potvrzuje. „Je ale těžké dosáhnout toho, aby byl obviněný zproštěn viny, soudy prostě považují za trestný čin už jen to, že jsou v kamionu imigranti nalezeni. Neohlíží se na to, zda je řidič do operace zapojen, či nikoli,“ vysvětluje.

I proto zaklepal Jarouškův syn na dveře ministerstva zahraničí. Úředníky požádal, aby se aktivněji vložili do řešení situace řidičů obviňovaných v Itálii a Řecku z napomáhání k nelegální migraci. Jenže nepochodil. Úřad ministra Jana Kohouta jej odbyl formulkou, že nemůže zasahovat do soudních procesů v cizí zemi. „Pomohli jsem s vyhledáním kontaktu na obhájce, zajišťujeme tlumočení a jsme nápomocni při řešení běžných problémů,“ vypočítal poskytnutou pomoc Jiří Beneš z tiskového odboru ministerstva zahraničí s tím, že „více dělat nemůžeme“.

Letos v lednu se však přece jen úředníci zmohli na první iniciativní krok: vzkázali přepravcům, aby řidiče, kteří jezdí s nákladem na jih Evropy, nabádali k ostražitosti.

Z tiráku za mříže Smutná kapitola v životě Miroslava Jarouška se začala psát loni v únoru. Zkušený řidič tehdy vyrazil už po dvaašedesáté do Řecka na rutinní služební cestu. V cizině měl jako obvykle naložit pomeranče a pak se vrátit domů. Jenže místo toho skončil v italském vězení.

Totiž: při zpáteční cestě trajektem z řeckého přístavu Patras do italské Ancony na jeho kajutu zaklepali policisté s požadavkem, aby jim otevřel návěs kamionu, odkud se ozývalo volání o pomoc.

Uvnitř pak našli kromě beden s pomeranči také skupinu sedmnácti přiotrávených afghánských uprchlíků. Řidič totiž vypnul na lodi motor, jak stanovují předpisy, a uzavřel tak přívod vzduchu do nákladního prostoru.

Jak se Afghánci do auta dostali, policistům vysvětlit nedokázal, a musel proto do vazby. „Věřil jsem, že to bude otázka několika dní a pustí mě,“ vzpomíná řidič v dopisu, který sepsal ve vězení a rozeslal do médií. Jenže jeho optimismus brzy vyprchal. Měsíc po zatčení si totiž vyslechl odsuzující verdikt. Poslední naděje mu pak zhasla loni v prosinci, kdy mu italský odvolací soud tříletý trest potvrdil.

Rodina odsouzeného nyní dohaduje s Jarouškovým italským obhájcem další postup. „Je to zdlouhavé, vše se musí překládat do italštiny a naopak,“ popisuje těžkosti Jaroušek mladší. Sám vězněný se zatím nerozhodl, zda v Itálii podá dovolání k nejvyššímu soudu, či požádá české úřady, aby si mohl trest odsedět doma. Jedna možnost totiž vylučuje druhou. „Chceme spočítat, co bude finančně a časově méně nákladné,“ vysvětluje syn odsouzeného.

Stejně jako Miroslav Jaroušek dopadli i další čeští řidiči kamionů. Loni v květnu odsoudil italský soude Jiřího Novotného, u něhož hlídka našla v nákladním prostoru jedenáct uprchlíků. V řeckém vězení pak ze stejného důvodu strávil půl roku Karel Vojíř. Tomu tamní soud původně vyměřil čtrnáctiletý trest, díky novému zákonu se ale z věznice dostal dříve.

Autor: