Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Týn se bojí přílivu lidí na stavbu Temelína

Česko

TÝN NAD VLTAVOU Stát se chová, jako by se u nás vlastně žádná elektrárna rozšiřovat neměla. Těmito slovy si stěžuje starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek na fakt, že státní úřady údajně podceňují nutnou přípravu města na plánovanou výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Hájek tvrdí, že pokud by se měla elektrárna začít dostavovat už za pět let, jak plánuje ČEZ, je nejvyšší čas na masivní investice do infrastruktury i zázemí pro tisíce budovatelů stavby. Zatím se ale údajně nic neděje. Zástupci ČEZ však tvrdí, že Týn není v jižních Čechách zdaleka jediným městem či obcí, kterého by se měla stavba dotknout. A peníze, které do Týna posílá na základě dlouhodobé smlouvy, proto považuje za dostatečné.

„Od ČEZ budeme dostávat po deset let deset milionů korun ročně. Jenže třeba rekonstrukce zdevastované polikliniky, kterou jsme zdědili od státu, přijde minimálně na padesát milionů,“ řekl LN Hájek.

Podobné je to podle něj s rozšiřováním kapacity školek, škol a vůbec se zázemím nejen pro budovatele elektrárny. „Jen rozšíření služeb městské policie tak, aby se v době stavby a pohybu stovek nových lidí mohla dobře starat o bezpečnost ve městě, odhaduji na dalších deset milionů,“ tvrdí Hájek. I když podle něj ještě není ani definitivně rozhodnuto, zda se sousední Temelín bude rozšiřovat, stát by podle něj měl alespoň dát městu určitý závazný příslib, že se o nutné investice postará. Hájek se domnívá se, že by Týn měl být minimálně zvýhodněn při žádosti o dotace ze státních či evropských programů. „Jenže mám neoficiální informace o tom, že třeba na polikliniku dotaci nedostaneme,“ řekl starosta.

ČEZ považuje Hájkovy obavy za přehnané. Dostavbu elektrárny nyní posuzují odborníci v rámci studie EIA, hodnotící vliv stavby na životní prostředí. Pokud hodnocení dopadne dobře, měla by výstavba začít v roce 2013 či 2014 s předpokládaným termínem dokončení o šest let později.

„S Týnem jsme přitom uzavřeli smlouvu, že město bude dostávat právě na rozvoj infrastruktury deset milionů korun ročně,“ řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Město podle něj dostává od společnosti jinou formou ještě další peníze. „Týn nebude zdaleka jediným zázemím pro stavebníky. Budeme jednat s krajem o ubytovacích kapacitách v celých jižních Čechách,“ řekl Sviták. V Týně hodlá ČEZ podle něj s velké části využít své současné ubytovací kapacity. Na stavbě by se mělo vystřídat zhruba tři tisíce zaměstnanců.

Když jihočeští zastupitelé změnili zamítavé rozhodnutí svých předchůdců a vydali k dostavbě Temelína souhlasné stanovisko, ČEZ slíbil investovat v kraji během deseti let 3,7 miliardy korun. Asi nejvyšší příspěvek z této sumy získá obec Temelín, která dostane 10 milionů ročně stejně jako Týn s desetkrát větším počtem obyvatel. „Taková byla dohoda s obcemi. V katastru Temelína elektrárna leží, Týn zase představuje nejbližší spádové město,“ řekl Sviták.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...