Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Učit se dá i z dopisů

Česko

Krize zvyšuje zájem o korespondenční rekvalifikační kurzy

Od cizích jazyků a rekvalifikace pro práci sekretářky až po kurz aranžování nebo kaligrafie – korespondenčně lze studovat téměř cokoli. V době krize poskytuje nabyté vzdělání větší jistotu na pracovním trhu.

Korespondenční kurzy nabízejí relativně snadnou a rychlou cestu k získání certifikátu. Stačí odeslat přihlášku, zaplatit a v pohodlí domova očekávat zaslání první lekce. Pak už jen zbývá obdržené učební materiály prostudovat, zaslat lektorovi vypracované domácí úkoly a těšit se na další lekci. Vše probíhá prostřednictvím pošty – klasické nebo elektronické.

Pohodlné studium?

Pro někoho až příliš Studium na dálku může být díky nabízené flexibilitě velmi lákavé a pohodlné. „Ráno vstanete, uvaříte si kávu a řeknete si, že zrovna nemáte chuť dělat gramatiku. A tak si místo ní dáte poslechové cvičení. Horší je, že na tu gramatiku třeba nebudete mít chuť nikdy,“ říká Markéta Králová, která korespondenčně studovala angličtinu.

Motivací pro včasné plnění povinností pro ni ale nakonec byly úkoly, které musela na závěr každé lekce zasílat e-mailem lektorovi. A také vidina certifikátu po úspěšném složení závěrečné zkoušky. „Zkouška na konci kurzu je to jediné, kvůli čemu musíte vytáhnout paty z domu, všechno ostatní se řeší poštou,“ dodává Markéta.

Podle Stanislavy Zapletalové z Evropské školy korespondenčních kurzů (EŠKK) bývá hlavní motivací pro výběr korespondenční formy studia možnost učit se kdykoli a odkudkoli. Nejčastějšími studenty se tak stávají maminky na rodičovské dovolené, vytížení manažeři nebo lidé z menších měst a vesnic, pro něž by bylo dojíždění za prezenčními kurzy časově náročné. Přihlásit se může každý, bez ohledu na věk, zdravotní stav a dosažené vzdělání.

Rekvalifikací proti krizi Kvůli krizi přibývají zájemci, kteří přišli o práci a absolvováním kurzu chtějí zvýšit svou šanci na nalezení nového zaměstnání. Kromě nich se studenty korespondenčních kurzů stávají lidé, kteří si od získaného certifikátu slibují posílení pozice ve firmě, vylepšení osobního profilu a pojistku pro případ ztráty zaměstnání. Investice do vzdělání se v době krize zdá potřebná víc než kdy jindy a korespondenční kurz nabízí snadné, rychlé a leckdy navíc i levné řešení.

Školy nabízející tento typ výuky nemají žádné výdaje spojené s pronájmem učebních prostorů a vystačí s minimem zaměstnanců. To se pak může promítnout do ceny kurzů, která bývá v porovnání s tradičními prezenčními kurzy výhodnější. Obvyklé ceny korespondenčních kurzů se pohybují v rozmezí tří a půl až pěti tisíc korun.

Kdo se chce vzdělávat prezenčně, musí si připravit i několikanásobně více. „Zájemcům o studium navíc vycházíme vstříc a nabízíme i možnost platit kurz po částech nebo po jednotlivých lekcích. V poslední době je tento způsob úhrady hodně žádaný,“ uvádí Stanislava Zapletalová z EŠKK.

Začít se dá třeba i o Vánocích Začít studovat lze kdykoli. Na rozdíl od prezenčních kurzů není potřeba podřizovat se datu zahájení. Stejně tak je obvykle možné zvolit si vlastní tempo studia. „Například u jazykových kurzů je doporučená délka deset až dvacet měsíců, ale záleží na každém studentovi, jaké tempo mu vyhovuje,“ říká Zapletalová.

Možnost individuálního rozložení lekcí se ale někdy stává pastí – línější studenti si kurz protáhnou i na několik let. Kdo nechce vykonat rekvalifikační zkoušku na konci kurzu, nemusí si dělat velkou hlavu ani s domácími úkoly. Výjimku představují jen kurzy praktických dovedností a rekvalifikace pro povolání, jako je například aranžérka, k jejichž úspěšnému absolvování je nutná účast na několika praktických seminářích. Certifikát není samospasitelný „Prošla jsem kdysi korespondenčním kurzem zahradní architektury, ale upřímně řečeno, neumím si představit, kdy a kde bych mohla certifikát uplatnit. Mám ho už několik let v šuplíku,“ říká dnes čtyřicetiletá recepční Jaroslava, která si nepřeje zveřejnit své příjmení. Jak sama přiznává, jednu výhodu pro ni kurz přece jen měl. Když dcerám ve škole vyplňovala formuláře, mohla do kolonky zaměstnání matky uvádět „zahradní architektka“. Evropská škola korespondenčních kurzů funguje v České republice od roku 1990 a za tu dobu ji stihlo vystudovat sto šedesát tisíc zájemců. Kromě EŠKK v posledních letech vznikají a zanikají i další školy zaměřené na poskytování distančního vzdělávání a rekvalifikace. Úspěšných absolventů je tedy mnoho.

Otázkou je, do jaké míry jsou certifikáty z korespondenčních kurzů uplatnitelné na trhu práce a jak jejich absolventi obstojí v praktickém pracovním životě. Osvědčení o absolvování kurzu není samospasitelné a personalisté mají tendenci brát tento typ vzdělání s rezervou. Spíš než samotný certifikát otevřou uchazeči dveře k vysněnému zaměstnání spíš nabyté vědomosti a schopnosti.

***

Škola na dálku

Co vše lze studovat

korespondenčně

* Mzdové účetnictví

* Management

* Podvojné účetnictví EU

* Aranžování a vazba květin

* Grafologie

* Kosmetika a vizážistika

* Sekretářka

* Manažer

* Práce na PC

* Angličtina pro podnikatele

* Němčina pro podnikatele

* Manažerská informatika

* Psaní na stroji a na PC

* Grafologie

* Hra na klávesové nástroje

* Hra na kytaru

* Kaligrafie

* Psychologie

* Kartomancie (výklad karet)

Sekretářka, nebo manažer? Rekvalifikaci je možné získat i bez vysedávání ve škole.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...