Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ukloňte se zmizelým, říkají kameny

Česko

PRAHA Jejich německý název Stolpersteine se dá přeložit jako „kameny, o které je dobré zakopnout“, respektive sklonit se před těmi, jejichž jméno nesou.

Česky se jim říká „kameny zmizelých“, právě i podle projektu Zmizelí sousedé. Před dvěma lety se začaly objevovat na českých chodnících a připomínají oběti holokaustu – a to nejen židovské, ale i romské.

Upomínkové kameny mají většinou ti, jejichž příbuzní se obrátí na sdružení Stolpersteine a o kámen požádají. Poklonit se jim dá například v Ostravě, tam konkrétně Adolfu a Fridě Rixovým, někdejším majitelům tamního proslulého obchodního domu Rix. Oba zahynuli v Osvětimi, nicméně jejich synovi se podařilo uprchnout do Londýna. Právě jeho dcera Evelyn McGillowayová se postarala o to, aby se na jejich rodinu v Ostravě nezapomnělo.

„Samotný obchodní dům Rix byl zničen bombardováním v roce 1944, chtěli jsme připomenout jeho majitele,“ vysvětlila paní Evelyn svou motivaci pro umístění „stolpersteinů“ ostravské MF DNES letos v červnu.

Organizátoři ale prý nezapomínají ani na ty, kteří příbuzné nemají. Kamenů zmizelých je podle dostupných údajů jen v Praze 73, další jsou k vidění v Olomouci, Brně, Kolíně nebo dalších městech. Ukládají se do dlažby chodníku před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel. Objevují se i v „trsech“, aby rodiny byly alespoň takto symbolicky pohromadě. „Kostky se ve veřejném prostoru stávají stálou připomínkou zločinu, který byl nacisty a jejich pomahači spáchán,“ popisují smysl aktivity organizátoři. Jde o mezinárodní projekt, který do Česka přinesla Česká unie židovské mládeže. První „stolperstein“ položil autor myšlenky umělec Gunter Demnig v Kolíně nad Rýnem v roce 1995. Dnes jsou kameny k vidění v Rakousku, Itálii, Francii i Maďarsku. Demnig ve všech městech Evropy pokládá kameny osobně. Má jich být celkem okolo 23 tisíc.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!