Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Únik před Benovým stínem

Česko

„Chemická“ stovka - Poslední dvě desetiletí rámuje královskou atletickou disciplínu doping

PRAHA Dvě dekády lemují běh na 100 metrů injekce a pilulky.

Královskou atletickou disciplínu uvrhl do kalných vod neustálého podezření muž, který se stal zosobněním dopingu - Ben Johnson.

Dnes je to přesně dvacet let, co na olympiádě v Soulu prolétl stovku v „neskutečném“ čase 9,79 sekundy a deklasoval svého úhlavního oponenta Carla Lewise.

Uplynulo ale jen pár dní a z Johnsona se stal největší podvodník sportovní historie. Vzorek moči totiž obsahoval steroid stanozol. „Protrpěl jsem si těžké období,“ vzpomíná sedmačtyřicetiletý Johnson pro list Globe and Mail.

V současnosti podle svých slov žije poklidným životem, stará se o tříletého vnuka a oční bělmo už nemá žluté tak jako v dobách steroidové kúry. „Přišel jsem o hodně peněz, ale na živobytí si vydělám, protože mi Bůh dal sílu a odvahu,“ tvrdí Johnson, který se opět uchýlil k verzi spiknutí, jež prý v Soulu zosnovali jeho největší soupeři.

Co jméno, to škraloup

Informace, které po letech vyplouvají na povrch, mu částečně dávají za pravdu. Johnson nebyl na startu olympijského finále jediný, komu svaly narostly po zakázaných prostředcích. Osmdesátá léta na atletických stadionech byla dopingem prorostlá. Johnson byl ale jediný z velkých hvězd, koho chytli. A svět otevřel oči. „Od té doby se o každém pochybuje,“ posteskl si jamajský trenér Glen Mills, který vede současného světového rekordmana Usaina Bolta. Pochybnosti jsou ale na místě. Hranici 9,8 sekundy totiž překonávali dlouho jen borci, kteří si vypomáhali chemií: Montgomery a Gatlin byli potrestáni a jejich časy už v rekordních tabulkách nenajdete, bývalé světové maximum 9,79 sekundy Maurice Greena Mezinárodní atletická federace (IAAF) uznává, přestože se objevilo svědectví, že i „Dělová koule z Kansasu“ frčela na dopingové palivo. A chmurný výčet pokračuje i u olympijských vítězů: Lewis (1988), Christie (1992), Greene (2000) i Gatlin (2004) mají všichni škraloup. Jen Donovan Bailey, který triumfoval na OH v Atlantě (1996), zůstává oficiálně čistý. Trať, na níž se rozhoduje o nejrychlejším člověku planety, se nedokázala od dopingového stínu Bena Johnsona oprostit.

Komu se dá věřit?

Pod palbou otázek se ocitají i tři králové současného sprintu. Zejména Jamajčané Usain Bolt a Asafa Powell posunuli hranice lidských schopností během posledních měsíců o nevídaný kus vpřed. „Chápu, že se lidé budou pořád ptát. To už bude asi navždy,“ podotýká Tyson Gay, třetí nejrychlejší muž světa. Zatímco od roku 1968, kdy se začalo elektronicky měřit, do léta 1988 se světový rekord posunul o tři setiny sekundy, po dalších dvaceti letech klesl o 23 setin! Je to tím, že Bolt a Powell vyladili lidský běh k dokonalosti, nebo znají dopingové látky, které zatím kontroloři neumí odhalit? Je to smutné, ale odkaz Bena Johnsona nutí k tomu, aby svět přistupoval k výkonům usměvavých jamajských mládenců z velkou opatrností. I když neměli pozitivní test.

***

Vývoj světového

rekordu na 100 m

9.69 Bolt (Jam.) 2008

9.72 Bolt 2008

9.74 Powell (Jam.) 2007

9.77 Powell 2005

9.79 Greene (USA) 1999

9.84 Bailey (Kan.) 1996

9.85 Burrell (USA) 1994

9.86 Lewis (USA) 1991

9.90 Burrell 1991

9.92 Lewis 1988

9.93 Smith (USA) 1983

Neměli opletačky s dopingem

Usain BOLT (Jam.) Dvaadvacetiletý čahoun překonal na OH v Pekingu světové rekordy na 100 (9,69) i 200 (19,30) metrů. Nad jeho výkony někteří kroutí hlavou, ale Bolt podle svých slov se bojí jíst i vitamin C.

Asafa POWELL (Jam.) Boltův krajan a předchozí světový rekordman si dokázal po olympiádě zlepšit osobní rekord na 9,72 sekundy. I on je považovaný za talent a je zařazený v antidopingovém programu WADA.

Tyson GAY (USA) Třetí nejrychlejší muž historie (9,77). Také on se dobrovolně přihlásil do programu častého testování.

Zapletli se se zakázanými látkami

Ben JOHNSON Kanaďan jako prolomil hranici sekundy. Ovšem díky dopingu. V historických tabulkách jeho jméno chybí.

Justin GATLIN Olympijský šampion zaběhl čas 9,77 a kvůli dopingu o něj přišel. Nyní si odpykává trest.

Tim MONTGOMERY Jeho světový rekord z roku 2002 (9,78) byl z tabulek vymazán poté, co přítele Marion Jonesové usvědčili z dopingu.

Maurice GREENE Ani chlapík, u jehož jména se skví čas 9,79, se nevyhnul nařčení z dopingu. Ale IAAF ho zatím nijak nepotrestala.

Carl LEWIS Jeden z nejslavnějších sprinterů historie utajil pozitivní test před olympiádou v Soulu v roce 1988.

Linford CHRISTIE Olympijský šampion z Barcelony patří do generace, která masivně využívala zakázané prostředky. Brit měl pozitivní test na sklonku kariéry koncem 90. let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!