3. května 2010 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Únik ropy do Mexického zálivu zastaví jen nový vrt. Potrvá ale 90 dní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Havarovaná plošina v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarovaná plošina v Mexickém zálivu | foto: ČTK

WASHINGTON Vyhloubení nového vrtu do podmořského ropného ložiska je jediný reálný způsob, jak zastavit únik ropy do Mexického zálivu. Vrtání ale potrvá nejméně 90 dní, řekl velitel americké pobřežní stráže Thad Allen.

Do zálivu nyní uniká asi 850 000 litrů ropy denně a obří skvrna na hladině má rozlohu asi 10 000 kilometrů čtverečních, tedy přibližně stejnou jako Jihočeský kraj.

Podle Allena nyní začala britská společnost BP, která vlastní unikající vrt, pumpovat na dno moře látku urychlující rozklad ropy. Dosud se tato chemikálie pouze rozprašovala na skvrnu, velitel pobřežní stráže ale tvrdí, že její využívání v hloubce snižuje množství ropy, která se dostane na hladinu. Allen ale zdůraznil, že takové řešení nemůže být dlouhodobé a je nutné vyhloubit nový vrt.

Allen dále varoval, že únik ropy se může ještě zhoršit, pokud zcela selže podmořský ventil. Ten je nyní částečně uzavřen a ropa z něj uniká na třech místech. Pokud by se zcela otevřel, mohlo by se denně dostávat do moře na 16 milionů litrů ropy, uvedla agentura AP.

Ropná skvrna koncem minulého týdne zasáhla pobřeží amerického státu Louisiana v oblasti delty řeky Mississippi. Ekologické organizace už varovaly, že zvířatům, která se dostanou do kontaktu s ropu, hrozí uhynutí.

Americké úřady kvůli skvrně také zakázaly lov ryb na území o ploše 17 600 čtverečních kilometrů v oblasti od Mississippi po severozápadní Floridu.

Ropná plošina vybuchla 20. dubna a o dva dny později se potopila, při neštěstí zahynulo 11 dělníků. Americká vláda ze zodpovědnosti za výbuch i za následnou ekologickou havárii obvinila společnost BP. Ta už oznámila, že je připravena uhradit náklady na likvidaci škod. Podle analytiků mohou tyto náklady dosáhnout 14 miliard dolarů (asi 269 miliard korun).

ČTK
Najdete na Lidovky.cz